Citronzāle ir
gara tropu zāle un tās dzimtene ir Indija. Citronzāles svaigiem zariņiem un lapām piemīt tīra, citronam līdzīga smarža, jo tā satur ēterisko eļļu, kas atrodas arī citrona mizā. Citronzāle ir augs, kas piešķirs īpašu aromātu ēdienam, tāpat tai piemīt arī ārstējošas īpašības. Citronzāle īpaši raksturīga taizemiešu virtuvei un ir plaši lietota pikantos ēdienos un gaļas, mājputnu gaļas, jūras velšu un dārzeņu karijos, zupās. Tā piešķirs burvīgu aromātu un garšu zivij – vienkārši ielieciet citronzāles stiebriņus zivs vēderā pirms gatavošanas, tas nomāks arī specifisko zivs smaržu. Citronzāle lieliski saderēs ar kokosriekstu pienu, īpaši ar vistas gaļas ēdieniem, sautējumiem un ēdieniem no jūras veltēm. Citronzāles kātus arī var izmantot tējās, kā arī marinādēs. Gatavojot zupu, ielieciet tajā sašķeltu citronzāles stiebru, kas zupai piešķirs patīkamu citrusu aromātu. Kad zupa ir gatava, citronzāles stiebru izņemiet no katla.
Citronzālei patīk
daudz saules, karsti laikapstākļi, mitra augsne un tai piemīt maigs citrona aromāts – šis auga raksturojums ir lielisks pierādījums tam, ka citronzāle pie mums nākusi no karstajām tropu zemēm. Cēlusies Indijā, citronzāle par savu „mājvietu” iecienījusi arī citos reģionus, kur valda tropu klimats – Dienvidāziju, Okeāniju, Āfrikas dienvidus un Dienvidamerikas tropus. Ikviens no mums var radīt īsteni tropisku gaisotni arī savās mājās, jo iekštelpās citronzāli var audzēt visu gadu, un iepriecināt sevi ar noderīgu tropu augu! Tālāk lasiet par citronzāles audzēšanu un plašajām pielietošanas iespējām, kā arī uzziniet garda ēdiena recepti ar lielisko garšvielu – citronzāli...
Citronzāle
Citronzāle (latīniskais nosaukums: Cymbopogon citratus) ir daudzgadīgs graudzāļu dzimtas augs, kas plaši tiek kultivēts tropu un subtropu klimatiskajās joslās – Indijā, Šrilankā, Āfrikas un Dienvidamerikas reģionos, kā arī Centrālāzijā. Eiropas teritorijā citronzāle tiek kultivēta Itālijas dienvidos un Gruzijā. Tropiskā klimatā var izaugt pat līdz 2 metriem gara, bet vēsākos reģionos – līdz 1 m augstumā un 1 m diametrā. Citronzāle tiek pielietota gan medicīnā, gan farmakoloģijā, gan kosmētiskajā rūpniecībā, taču vislielāko iecienījumu tā guvusi kulinārijā – citronzāle ir garšaugs ar maigu citrona garšu un smaržu.
Audzējam citronzāli!
Latvijas klimatiskajos apstākļos citronzāles audzēšana iespējama iekštelpās vai siltumnīcās, taču augs nav prasīgs un, radot tropiskajam klimatam līdzīgus apstākļus, lieliski adaptējas arī iesēts telpās puķupodā. Citronzāli sēj ar sēklām, dārza augsnē, ieberot dažas sēklas vienā podiņā, bet dziļi neiestrādājot (aptuveni 0,5 cm dziļumā). Iesētās sēklas aplaista un puķupodu ievieto celofāna maisā, ko novieto siltā vietā. Piemērotos, tropu klimatam līdzīgos apstākļos (ja gaisa temperatūra sasniedz vismaz 25 ºC), pirmie dīgsti var parādīties jau pēc dažām dienām, taču, augot zemākā temperatūrā, citronzāle dīgst lēnāk. Jāņem vērā, ka zemākā temperatūrā par 18-20ºC augs var nesadīgt! Kad dīgsti sasniedz aptuveni 8-10 centimetru garumu, tos pārstāda un turpina audzēt pēc iespējas siltākos apstākļos. Vislabākais sēšanas laiks ir agrs pavasaris, šajā gadījumā ražu var novākt septembra mēnesī. Kulinārijā biežāk tiek izmantota auga apakšējā daļa – baltie citronzāles stiebri. Tos var lietot gan svaigus, gan kaltētus un sasmalcinātus. Kaltēta citronzāle aromātu saglabā pat vairāku gadu garumā! Kaltēti citronzāles stiebri pirms lietošanas jāizmērcē.
Citronzāle kulinārijā
Tradicionāli citronzāle tiek lietota daudzās Āzijas tautu virtuvēs, īpaši, iecienīta tā ir Taizemē, Indijā un Vjetnamā. Citronzāle ir maiga garšviela ar citronu aromātu. To pievieno zupām, ragū, sautējumiem, zivju un gaļas ēdieniem. Garšviela lieliski sader ar ķiplokiem, čili pipariem un koriandru. Iecienīti ir arī dzērieni ar citronzāli. Taizemes virtuvē citronzāli izmanto aromātiska dzēriena pagatavošanai. Citronzāles stiebrus sasmalcina sīkos gabaliņos un ievieto traukā, aplejot ar verdošu ūdeni. Tad atdzesē un pievieno ledu – sanāk vēss, atspirdzinošs dzēriens ar citronu aromātu! Pēc garšas var pievienot arī pienu un cukuru.
Recepte – vistas spārniņi ar citronzāli
Pagatavojiet gardu maltīti, izmantojot lielisko garšvielu – citronzāli! Nepieciešams: 700g atdzesētu vistas spārniņu, 1 tējkarote sāls, 2-3 citronzāles kātiņi, 8 ķiploku gabaliņi, pustējkarote maltu balto piparu, 1 tējkarote kurkumas, ceturtdaļglāze koriandra saknes. Pagatavošana: citronzāles kātiņu kopā ar ķiplokiem un koriandru sasmalcina uz dēlīša, līdz rodas viendabīga masa. Pievieno piparus, kukurmu un sāli. Pagatavoto sajaukumu ar rokām ziež uz vistas spārniņiem un novieto uz nakti ledusskapī. Nākamajā dienā cep vistas spārniņus uz grila. Koriandra, citronzāles un ķiploku sajaukums kopā ar pipariem piešķirs ēdienam neatkārtojamu garšu un aromātu!
Citronzāle medicīnā
Medicīnā citronzāli lieto toksīnu izvadīšanai no organisma, aknu attīrīšanai, nieru un zarnu darbības uzlabošanai. Citronzāle veicina gremošanu un vielmaiņu. Veselīgā ēteriskā eļļa, kas ir citronzāles galvenā sastāvdaļa (70-85% no auga apjoma) tiek pielietota gan medicīnā, gan daudzu kosmētisko produktu ražošanā. Ēteriskajai eļļai piemīt citronam līdzīgs aromāts. Tā tiek izmantota kā līdzeklis pret galvassāpēm, reiboņiem un migrēnu. Aromterapijā citronzāles eļļu izmanto kā antidepresantu stresa un bezmiega gadījumā. Ēterisko eļļu pievieno arī kosmētiskajiem produktiem un smaržām, to izmanto ziepju aromatizēšanai, aromātiskajās svecēs un parfimērijas produktos.
Citronzāles tēja
Citronzāle ir labs līdzeklis cīņā pret saaukstēšanos un iesnām. Iesaka dzert tēju ar krustnagliņām un citronzāli. Tā veicinās deguna dobuma attīrīšanos un ķermeņa temperatūras pazemināšanos.
Izraēlas zinātnieki atklājuši, ka citronzāle satur vielas, kas palīdz iznīcināt ļaundabīgo audzēju šūnas, tādēļ aicina lietot citronzāles tēju cilvēkiem, kam tiek veikta ķīmijterapija.
Citronzāle pret insektiem
Citronzāles sastāvā esošajai ēteriskajai eļļai piemīt aromāts, kas atbaida insektus. Tas ir ļoti efektīvs dabīgs līdzeklis cīņā pret odiem un ērcēm. Lai izvairītos no odu kodumiem, jānogriež citronzāles stiebriņš, spēcīgi jāsaspiež un jāpaberzē, lai iztecētu sula. Ar iegūto šķidrumu iesmērējiet ādas atklātās daļas un tuvākajās stundās no odiem tuvumā nebūs ne vēsts. Vēl efektīvāk kā insekticīds iedarbojas citronzāles uzlējums. Lai to pagatavotu, stiebrus samaļ blenderī un iegūto sulu samaisa ar spirtu proporcijā 1:1.