Raudene dārzā
ir ne tikai pamanāma pēc krāšņajiem purpurkrāsas ziediņiem, bet arī sajūtama – maigs, piparmētrai līdzīgs aromāts pārņem to vietu, kur iestādīta raudene. Šo augu jau izsenis pazīst un audzē kā ārstniecisku līdzekli, ko īpaši labi var pielietot dažādu vēdera problēmu gadījumā, kā arī saaukstēšanās simptomu mazināšanai. Raudenes bagātīgais ķīmiskais sastāvs nodrošina labas ārstnieciskās spējas. Tālāk lasiet, kā raudeni izaudzēt savās mājās vai dārzā, kādus ārstnieciskos līdzekļus var pagatavot no raudenes un kādas veselības problēmas raudene palīdz novērst.
Raudene (Origanum vulgaris) (oregano) ir
daudzgadīgs, aromātisks lūpziežu dzimtas lakstaugs, kas zied skaistiem purpurkrāsas ziediņiem. Garumā raudene var sasniegt līdz 80 cm augstumu, auga stublājs ir zarots un lapots. Ziedēšanas laiks – no jūnija līdz septembrim. Mūsu platuma grādos aug gan kā savvaļas augs, gan tiek kultivēta piemājas dārzos galvenokārt ārstniecisko īpašību dēļ.
Raudeni vislabāk pavairot ar dēstiem
Sēklas sēj dēstu kastītē iekštelpās vai siltumnīcā februāra vidū. Sākotnējā augšanas stadijā raudenei nepieciešams siltums, tādēļ sēklas jādiedzē temperatūrā, kas nav zemāka par +16 °С. Kad laiks ir pietiekami silts, dēstus pārstāda atklātā zemē, ne mazāk kā 25 cm attālumā citu no cita. Atceries! Raudenei patīk bagātas un neitrālas augsnes. Augu, regulāri, jālaista, nepieļaujot sausumu. Laistīt ieteicams ar lejkannu vai smidzinātāju, ne ar šļūteni. Augsne regulāri jāravē un jāirdina. Vienā un tajā pašā vietā raudene var augt līdz pieciem gadiem.
Raudenes raža –
tie ir virszemes lapotie stublāji ar ziediņiem, ko nogriež 20-25 cm garumā auga ziedēšanas sākumā. Vislabāk raudeni kaltēt, sasietu saišķīšos un piekārtu pie griestiem, labi vēdinātā vietā.
Sauso raudenes zāli var glabāt divējādi –
gan veselu, gan sasmalcinātu, pulvera veidā. Glabājot veselu zāli tumšā vietā, tā saglabās savu aromātu un ārstnieciskās īpašības aptuveni gadu, savukārt, saberztu raudenes zāli noslēgtā traukā vai papīra maisiņā var uzglabāt līdz trīs gadiem. No raudenes lapām un ziediņiem tiek gatavoti dažādi ārstnieciskie līdzekļi, kuriem ir plašs pielietojums. Piemēram, sievietes raudenes novārījumus lieto ginekoloģisko problēmu gadījumā. Raudene ir arī ļoti labs nomierinošs līdzeklis, ko iesaka lietot bezmiega gadījumā.
Dzer raudeni, un vēders kļūs vesels
Viena no efektīvākajām raudenes ārstnieciskajām īpašībām ir spēja normalizēt un uzlabot gremošanas sistēmas darbību. Raudenes novārījumus, uzlējumus un tējas lieto gan tautas, gan tradicionālajā medicīnā zarnu atonijas, gastrīta, kolīta, meteorisma, vēdera spazmu, aizcietējumu un caurejas gadījumā. Raudenes sastāvā esošās vielas veicina kuņģa sekrēciju un uzlabo zarnu peristaltiku. Kuņģa un zarnu darbības uzlabošanai iesaka pagatavot šādu ārstniecisko līdzekli: vienu ēdamkaroti sausa, sasmalcināta raudenes un kumelītes maisījuma ieber trauciņā un uzlej glāzi verdoša ūdens. Trauciņu nosedz un liek verdošā ūdenī uz 5-7 minūtēm. Tad atdzesē un izkāš. Dzer no rīta un vakarā pa vienai glāzei vai arī trīs reizes dienā pirms ēdienreizēm.
Raudenes tēja pret saaukstēšanos
Raudenes tēja vai novārījums ir labs temperatūru pazeminošs līdzeklis gripas un saaukstēšanās gadījumā. Raudenes spēcīgais aromāts un garša veicina elpceļu attīrīšanos. Saaukstēšanās un paaugstinātas temperatūras gadījumā iesaka pagatavot raudenes novārījumu ar kaltētām avenēm un māllēpēm: divas ēdamkarotes sausa maisījuma, kurā ietilpst kaltētas avenes, māllēpes un raudene (attiecībā 2:2:1) ieber traukā un uzlej divas glāzes verdoša ūdens. Nostādina 15 minūtes, tad izfiltrē. Dzer karstu – pa pusglāzei trīs reizes dienā.
Raudenes maigais, patīkamais aromāts noder arī kā garšviela ēdienu pagatavošanā. Piemēram, Itālijā ir iecienīta pica, kurai pievienotas raudenes lapas, savukārt Krievijā raudeni mēdz pievienot kvasa un alus pagatavošanā, jo tā dzērieniem piešķir patīkamu aromātu un veicina to ilgāku uzglabāšanos. Kā garšvielu raudeni var pievienot dažādiem dārzeņu un kartupeļu ēdieniem, kā arī salātiem.
Raudeni iesaka pievienot vannas ūdenim maziem bērniem, jo ūdens, kas bagātināts ar raudeni, veicina organisma stiprināšanos, mazina dažādas alerģiskās izpausmes, kā arī uzlabo mazuļu zarnu trakta darbību. Vanna ar raudenes lapām: 1 glāzi sausas raudenes zāles ieber traukā un uzlej divus litrus verdoša ūdens. Nostādina 30 minūtes, tad izfiltrē un pielej klāt vannas ūdenim. Raudenes aromāts šādu vannošanos padarīs ne vien veselīgu, bet arī ļoti patīkamu.