Šodien pazīstam ļoti daudz un dažādus lapu salātus, kas atšķiras ne tikai ar krāsu, formu un garšu, pagatavošanas veidu (svaigā veidā vai termiski apstrādājot), bet arī augšanas ātrumu. Piemēram, ir tautā dēvētie “ātrie salāti”, kas izaug pāris nedēļās.
Mīkstie galviņsalāti
ir ļoti sena šķirņu grupa, ko tradicionāli audzē Latvijas mazdārziņos. Salāti veido samērā lielas, blīvas galviņas no platām, mīkstām, spīdīgām, garšīgām lapām. To krāsa variē no gaiši dzeltenas līdz tumši zaļai un pat sarkanai.
Ātri augoša šķirne ir mīkstie galviņsalāti ar zaļām lapām “Appia”. Siltumnīcā sēj līdz aprīlim, bet laukā – no aprīļa līdz jūnijam.
“May king” ir ļoti agrīna mīksto galviņsalātu šķirne ar vidēji lielu galviņu ar dzeltenīgi zaļām, kraukšķīgām lapām. Vēsā laikā lapu gali mēdz būt sarkanīgi. Piemērota audzēšanai lecektīs, siltumnīcās un atklātā laukā. Ja nogatavojas un izbirst sēklas, nākamajā gadā tās uzdīgt pašas.
Lapu salāti
Lollo Rossa un Lollo Bionda lapu salāti Latvijā zināmi jau daudzus gadus. Dekoratīva, glītu lapu rozete, ar stipri krokotām lapām. Pašas lapas var būt gan gludas, gan krokotas, dažādās krāsās. Vislabāk garšo ar eļļu (nevis krējumu).
Klasiskie salāti “Batāvijas”, kas zināmi kopš vecmāmiņu laikiem ir samērā līdzīgi Lollo Bionda salātiem, bet sulīgāki. Lapu rozete diezgan irdena, platās lapas stipri krokotas, zaļā krāsā. Šos salātus parasti ēd, sajauktus ar krējumu vai kefīru.
Kraukšķīgie jeb ledus galviņsalāti (Iceberg).
Kraukšķīgos salātus angliski iceberg, un tāpēc latviski dažkārt tos dēvē par ledus salātiem. Šāds nosaukums radies 20. gadsimta sākumā ASV, kad salātus lielos attālumos pa pārvadāja pa dzelzceļu. Lai salāti saglabātos svaigi, tos pārkaisīja ar ledus gabaliņiem.
Biezas, cietas, sulīgas, saldenas, krokotas, koši zaļas lapas, veido lielas, apaļas, kāpostiem līdzīgas galviņas. Izmanto visu veidu salātos. Tiem nepiemīt dažiem citiem salātiem raksturīgais rūgtenums.
Latvijā šī salātu grupa ir piemērota audzēšanai vasarā. Mazdārziņā var negaidīt, kamēr izveidosies galviņa, un sākt lietot lapas uzturā vēl lapu rozetes stadijā. Vasarā labi pacieš karstumu.
Kraukšķīgie salāti pēc novākšanas ļoti labi saglabājas konstantā gaisa temperatūrā.
Ledussalāti “Nun 09107” audzējami visu sezonu atklātā laukā un siltumnīcā.