Garšaugi, ko varam nopirkt lielveikalos podiņos, ir domāti nogriešanai, apēšanai un pēc tam izmešanai. Taču ir iespējams tos arī pārstādīt un ieaudzēt.
Grūtāk būs ar viengadīgajiem garšaugiem (koriandrs, baziliks), jo tiem ir vājāka un vieglāk ievainojama sakņu sistēma salīdzinoši ar, piemēram, timiānu, tomēr, pārstādīt no veikalā iegādātā podiņa būs daudz labāk jebkuram garšaugam, nekā atstāt tos niecīgajā traukā.
Bet ar garšaugiem lielākos podiņos (14 cm), kas nāk no Itālijas (lavanda, timiāns, raudene, rozmarīns), būs vieglāk, jo pateicoties lielākam substrāta daudzumam, tiem ir daudz spēcīgāk attīstīta sakņu sistēma. Ja nav iespējas garšaugus pārstādīt, šajos podos (14 m) augi varētu palikt līdz pavasarim. Podiņus jānovieto uz gaišākās palodzes. Bet, ja logu izmanto ventilācijai, tad uz brīdi podiņu pārvieto citur, lai aukstās gaisa plūsmas rezultātā augam nerastos stress.
Bazilikam, piparmētrai, pupumētrai, lupstājam, izopam, gurķumētrai izvēlas dziļāku podiņu, bet lavandai, timiānam, mārsilam, dažādām mētrām, timiānam, majorānam, estragonam un rozmarīnam derēs lēzenāks podiņš, jo saknes lien uz visām pusēm.
!!! Baziliks jāpievieno ēdiena gatavošanas beigās, jo termiski apstrādājot tas zaudē krāsu un aromātu.
!!! Tā kā timiāns mēdz augt pat starp akmeņiem, tad podiņā starp zemi ieliktiem akmentiņiem vai olīšiem timiāns tikai nopriecāsies.
Apstākļos, kad vēl trūkst dabīgās gaismas, bet vienlaikus telpās ir augsta gaisa temperatūra, augu normāla augšana ir traucēta, tādēļ ir risks tos pārlaistīt un bojāt jau tā vārīgo sakņu sistēmu!
Pavasarī pirms novietojat podu uz balkona vai pārnesat uz dārzu, tos ieteicams pārstādīt nedaudz lielākā podā. Stādot garšaugus bagātinātos substrātos, papildmēslošana ziemas mēnešos nav nepieciešama, to vajadzēs tikai tad, kad izliksiet augus ārā.
Garšaugus podā apgriež pakāpeniski, ne vairāk kā 2/3 lapojuma vienā reizē. Ja patērējat vairāk, jāiegādājas vairākus podiņus attiecīgā garšauga.
Taupības nolūkā garšaugus nevajadzētu pārstāda substrātā, kas iepriekšējā sezonā jau izmantots balkona vai lodžijas augiem. Jo, substrāts jau ir noplicināts, tajā būs mazāk barības vielu, kā arī, tajā var būt saglabājušies iepriekšējā auga sakņu izdalītie toksīni, gan arī dažādi slimību ierosinātāji.
Garšaugu pārstādīšana
- Garšaugu augšanu var ietekmēt ne tikai izmērs, bet arī poda forma – labāk izmantot apaļos podus ar 10-15 cm diametru (četrkantīgos podos garšaugi nejūtas īpaši labi).
- Lai pasargātu saknes no lieka mitruma, podiņa apakšā izkārto drenāžas kārtu, izmantojot granti, rupju smilti, oļus, mazus akmentiņus vai gliemežvākus. Drenāžas kārtu droši var veidot līdz pat ¼ no poda tilpuma.
- Pirms pārstādi augu jaunā podiņā, kārtīgi izvēdini substrātu un samaisi to, lai zeme izvēdinās un sasilst istabas temperatūrā. Pēc tam substrātu samitrina, tad noliek
- Augus apgriež, atstājot vismaz 1/3 lapu. Ja nogriezīsiet vairāk, it īpaši baziliku vai kinzu, tie visticamāk neataugs. Piparmētru ieteicams apgriezt līdz pusei, tad tā drīz atkal pilnībā ataugs ar jaunām lapām.
- Podiņu, ar garšvielu, apgriež otrādi, ar vienu roku pieturot garšaugu pie augsnes virsmas, bet ar otru, uzmanīgi turpu šurpu kustinot ap savu asi, to izņem no podiņa.
- Pirms stādīšanas substrātu vienmērīgi samitrina, it īpaši, ja tā pamatā ir kūdra. Ja ņem komposta zemi, nevajadzētu to izmantot uzreiz, bet izņemt vajadzīgo daudzumu no iepakojuma, atstāt istabas temperatūrā un vairākas reizes pārmaisīt, lai „izvēdinās”.
- Virs drenāžas kārtas uzber 2-3 cm komposta zemi vai bagātinātu kūdras substrātu (derēs tie, kas domāti dārzeņu dēstu audzēšanai). Pa vidu ieliek augu, viegli piespiež, pieber vēl substrātu, atstājot 2 cm līdz poda malai.
- Vislabāk pēc pārstādīšanas podiņu novietot visgaišākajā vietā uz palodzes. Ja gaismas būs mazāk par 5-6 stundām, augs izstīdzēs. Ja neturēsi garšaugus uz palodzes, pārliecinies, vai vietai piekļūst pietiekami daudz gaismas. Piparmētra ir viens no retajiem garšaugiem, kam patiks ēnaina vieta, taču tāpat kā citiem, atbilstoša noteikti būs bagātīga augsne.
- Augsnei visu laiku jābūt mitrai, bet ne slapjai.