Februāris ir mēnesis, kad pašā dārzā nav daudz darāmā un mēs vairāk koncentrējamies uz sniega tīrīšanu un rūpējamies par augiem, kas pakļauti sniega segai. Tas ir arī piemērots laiks jaunu dobju, stādīšanas shēmu plānošanai un dārza inventāra iegādei. Pirms ķerties pie iepirkšanās, ir lietderīgi noskaidrot, kādas ir jūsu izvēlēto augu prasības un kādu izmēru tie sasniegs pēc gadiem, kādi dārza instrumenti būs nepieciešami to sējai, stādīšanai un apkopei. Ja tās ir dobju apmales, tad - plastmasas, metāla vai koka? Ja tie ir dārza instrumenti un palīgrīki, tad kādiem darbiem paredzēti? Varbūt šiem darba rīkiem noderētu pārskatāms skapis vai noliktava? Ziemas mēneši ir īstais laiks, lai atvēlētu laiku visa nepieciešamā iegādei un sagatavei.
Dārzniekam darbs dārzā ir vislielākais prieks, ja vien tas norit raiti, patīkami un nes kārotos augļus. Jūs jau zināt, ka gan pavasarī, vasarā, rudenī gan ziemā - visu gadu - vienmēr atradīsies ko darīt ap māju un dārzā. Tomēr ar labiem nodomiem un čaklām rokām nepietiek - pareizi izvēlētie darbarīki daudzkārt atvieglos jūsu darbu, rūpējoties par augsni, augiem un kārtību dārzā, saudzējot savu veselību un lieki nepiepūloties!
Kā labs piemērs ir TORNADICA (kādreiz Tornado) dārza instrumenti, kas īpaši veidoti, lai saudzētu jūsu muguru. Vispazīstamākais no tiem mums parasti ir kultivators - daudz ērtāks un ātrāks par kapli. Vai jūs zinājāt, ka tam var pievienot arī pedāli / sviru, kas vēl vairāk atvieglo vagu uzrakšanu un nezāļu iznīdēšanu, īpaši smagās augsnēs. Zemes apstrādāšanai ap kokiem un krūmiem, kā arī blīvi apstādītās dobēs lielisks palīgs būs Mini-Kultivators. Ar to iespējams arī ātri un ērti veidot bedrītes sīpolu, ziedu un citu augu stādīšanai. Ja šīs bedrītes ir nepieciešamas lielākas (krūmiem, kokiem, tūjām), tad noteikti labāka alternatīva par lāpstu būs Super urbis, to arī varēsiet izmantot žogu un vārtu stabiņu ērtākai ierakšanai, ja tas būs nepieciešams. Joprojām šādiem darbiem pieejams ir arī vienkāršs zemes urbis. Tomēr neaizstājams ir nezāļu izvilcējs, kas izcels nezāles ar visu sakni. Tāpat inovatīvie instrumenti kā kartupeļu uzracējs, vai kultivators - irdinātājs, kas irdina augsni dziļumā līdz 5 cm, vienlaicīgi apgriežot nezāļu saknes. Ar šo piemēru redzams, cik mūsdienās plaša ir dārza instrumentu izvēle un ir noteikti tā vērts veltīt tam kādu februāra dienu, lai sezonas laikā atvieglotu savu darbu dārzā.
Ko darīt dārzā februārī?
Dekoratīvie augi
- Lai sniega segas kārta nebojātu skujkoku zarus, regulāri tos notīriet. Sauss sniegs ir viegls, bet slapjš sniegs kļūst smags un var ievērojami sabojāt jūsu augus. Nokratiet to, lai uz dzinumiem un lapām neveidotos ledus garoza.
- Pārbaudiet, vai vējš nav aizpūtis pret aukstumu jūtīgo augu segumus (agrotekstila, salmu u.c.).
- Ja tuvojas spēcīgas salnas, pārsedziet arī jūtīgos krūmus ar tekstilu vai salmu pušķiem. Ja sniega sega ir neliela vai tās nav vispār, jāieklāj segums arī dobēs, kur aug, ziemcietes un sīpolpuķes. Pārklājiet zemi ar mulčas (lapu, salmu, mizas) vai niedru kārtu no skujkoku zariem.
- Atkušņa laikā aplaistiet mūžzaļos lapu krūmus un augus (piemēram, rododendrus, bukšus, efejas, pirakantas u.c.) un skujkokus, lai izvairītos no tā sauktā fizioloģiskā sausuma. Tas jādara regulāri, neļaujot zemei pilnībā izžūt tomēr arī neļaujot augsnē uzkrāties pārāk daudz ūdenim. Aukstuma un spēcīga vēja laikā šie augi zaudē ūdeni transpirējot un nespējot to papildināt no sasalušā substrāta.
Citi
- Uz jauno augļu koku stumbriem iesakām uzlikt plastmasas lentes, lai pasargātu tos no dzīvniekiem.
- Februārī pārbaudiet augļu kokus un krūmus, lai pāŗliecinātos, vai tajos nav kaitēkļu olu. Ja atrodas, iznīciniet tās, jo nākamajā sezonā tas var kļūt par infekcijas avotu.
- Pagrabā uzglabātajiem dārzeņiem jābūt aptuveni 4°C temperatūrā. Neaizmirstiet regulāri vēdināt telpas, kurās tie tiek glabāti. Pārbaudiet, vai tajos nav slimības pazīmju.
- Regulāri pārbaudiet mājās ziemojošo gumu un sīpolu (piemēram, gladiolu, dāliju,) stāvokli.
Zāliens
- Nenovāciet sniegu no zāliena. Sniega segu klāti augi pārziemos labāk nekā tie, kas ir pakļauti aukstiem vējiem un skarbai saulei.
Dīķis
- Ja dīķis ir aizsalis, izveidojiet ledū caurumu. Tas nodrošinās skābekli ziemojošām zivīm un augiem.
Augi podos
- Regulāri laistiet augus uz palodzes. Ventilējot telpas, atcerieties, ka augi nedrīkst apsalt. Pārbaudiet augus, lai pārliecinātos, vai tie nav piesārņoti ar kaitēkļiem. Mēģiniet izmantot organiskos aerosolus, ja nepieciešams.
- Ja uz ziemas sezonu mājā esat pārcēluši balkona augus (piemēram, pelargonijas), laistiet tos tikai ik pa laikam. Viņiem ir nepieciešams atpūtas periods.
Dārza aprīkojums
- Ziema ir laiks, ko veltīt dārza tehnikas apkopes pārbaudei (asināšana, remonts, eļļas maiņa) un jaunu dārza darba rīku iegādei.