Kā un kad laistīt tomātus, gurķus vai papriku siltumnīcās – no rīta vai vakarā, ar siltu vai aukstu ūdeni?
Gurķiem ir visīsākais laiks starp ziedēšanu un ražas novākšanu. Atkarībā no šķirnes un vēlamā augļa lieluma tiem vajag tikai 10–15 dienas. Savukārt tomātiem laiks starp ziedēšanu un ražas novākšanu ilgst septiņas nedēļas. Paprikas dēsti izaug 45–60 dienās atkarībā no sējas datuma (jo agrāk iesēj, jo ilgāk aug).
Bet, visiem šiem dārzeņiem kopīgs ir fakts, ka visu šo laiku tiem ir nepieciešams ūdens.
Ūdens nodrošina 97% gurķu un 95% tomātu, papriku un baklažānu augļu masas. To augļu augšanas process sastāv no šūnu dalīšanās un šūnu izmēra palielināšanas. Augšanas ātrums ir atkarīgs no temperatūras, mitruma un arī barības elementu nodrošinājuma un apgaismojuma intensitātes. Vēsā laikā šūnas dalās lēnāk un mazāk uzņem ūdeni, tāpēc augļi piebriest ilgāku laiku un izaug lielāki, pirms sāk krāsoties. Karstā laikā šūnas dalās straujāk, bet to izmēri palielinās atkarībā no mitruma nodrošinājuma.
Augam ūdens ir vajadzīgs fotosintēzes procesam, sevis atdzesēšanai karstumā un barības elementu transportēšanai no saknēm uz lapām un augļiem. Ja dienas vidū mitrums sakņu zonā un gaisā samazinās, augs samazina ūdens iztvaikošanu, tādējādi pasliktinās barības elementu, sevišķi kalcija, transportēšana uz vistālākajām jaunākajām šūnām. Rezultātā šūnu sieniņas kļūst mazāk elastīgas un vēlāk, pieaugot ūdens spiedienam (pēc laistīšanas) šūnā, šūniņa plīst.
Nereti, dienas vidū, gurķu un paprikas augi vizuāli izskatās labi, bez vīšanas pazīmēm, bet, pataustot to lapas, jūt, ka tās jau ir ļenganas, nav tik spirgtas, kā tām jābūt. Diemžēl audzētājam nav laika vērot augus caurām dienām, ir gana daudz citu darbu. Tādējādi augi saņem ūdeni neregulāri, parasti tad, kad audzētajam ir laiks, nevis tad, kad ūdens tiem ir nepieciešams. Siltumnīcu lielsaimniecības, kur audzē hidroponikā, laistīšanas režīmu pēc agronoma iestatījumiem kontrolē datorprogramma, bet zemo tehnoloģiju siltumnīcās laistīšana notiek rokas režīmā.
Pat, ja ūdens auglim pietrūkt neilgu laiku, sekas vairs nav labojamas un tās saglabājas līdz augļa mūža beigām. Piemēram, ūdens trūkuma dēļ var rasties tukšumi gurķa augļa vidū tiek, bet to var ievērot tikai pēc gurķa pārgriešanas.
Svarīgi atcerēties, ka
visas augļu formas izmaiņas notiek ļoti agrīnā augļa attīstības stadijā, kamēr tas vēl ir pavisam mazs,
bet to ievēro krietni vēlāk, kad vairs nav iespējams neko mainīt.
Gurķi
Gurķus iesaka laistīt no rīta un ar siltu ūdeni, ko var iegūt ienesot siltumnīcā mucu un pielejot to ar ūdeni. Karstā laikā gurķus vajag arī apsmidzināt dienas vidū. Savukārt laistīšana vakaros gurķiem nenākot par labu, mitrā augsne palielina gaisa mitrumu naktī, kad tas nemaz nav vajadzīgs, kā rezultātā veidojas un izplatās slimības.
Ūdens trūkums augļos var būt ne tikai tāpēc, ka trūkst laistīšanas daudzums, bet vainīga arī var būt sakņu sistēma. Ja sakņu sistēma nav pietiekami attīstīta vai arī saknes ir kaitēkļu vai slimību bojātas, tās nespēj nodrošināt visas auga daļas ar nepieciešamo ūdens daudzumu. Liela loma ir arī citu auga daļu veselības stāvoklim. Ja neregulāras laistīšanas dēļ gurķa stublājs ir saplaisājis, skaidrs, ka daļa vadaudu vairs nestrādā un augstāk (virs plīsuma) esošo auga daļu apgāde ar ūdeni samazinās. Arī tad, ja lapas ir kaitēkļu vai slimību bojātas, tās nespēj pienācīgi intensīvi pārvietot ūdeni un tā padeve lapām un augļiem to žāklēs samazinās.
Paprikas
Paprikai jānodrošina arī labs apgaismojums, vairākkārt dēsti ir jāretina (pārliekot podiņus arvien tālāk citu no cita). Siltumnīcā izstāda dēstus, kam izveidojušās piecas vai sešas īstās lapas. Stādīšanas attālumi ir atkarīgi no tā, kā paredzēts veidot augus - vai tos paredzēts audzēt ar vienu, divām vai trim galotnēm (amatieru siltumnīcās pietiek ar 2,5–3 augiem kvadrātmetrā.).
Pareiza mikroklimata uzturēšana ir svarīgs nosacījums, lai augi būtu veselīgi un dotu augstu ražu. Optimāls gaisa mitrums paprikai ir apmēram 60–65%, bet karstā laikā tas var būt līdz pat 75%. Mitruma trūkums augsnē izraisa ziedu un aizmetņu nobiršanu, augļu plaisāšanu un ir viens no augļu galotņu neparazitārās puves cēloņiem. Savukārt, ja augsnes mitrums ir virs 90%, saknes pārstāj funkcionēt, augam atmirst lapas, apsīkst augšana, ziedēšana un ražas veidošanās.
Lai paprika neizstīdzētu, laistīšanai jābūt mērenai. Augļu apgāde ar ūdeni mēdz ietekmēt to formu.
Tomāti
Stādot tomātus siltumnīcā, augsnei jābūt irdenai un mēreni mitrai. Pirms stādīšanas dēstus aplaista ar tīru, siltu ūdeni, ļaujot tam 15–20 minūtes iesūkties un substrātam pie saknēm samirkt.
Lielā svelmē tomātus labāk laistīt no rīta, lai līdz dienas karstākajam brīdim tie pagūst nodrošināties ar mitrumu.
Nav vērts laistīt tomātus vakaros, jo šajā gadījumā mēs mitrinām tikai augsni, bet augi praktiski nesaņem neko, jo tumšajā diennakts laikā vielu transportēšana nenotiek, ūdens netiek izmantots, tai pat laikā saknes to pumpē uz augšu, tādējādi izraisot šūnu plīšanu. Rezultātā tiek radīti labvēlīgie apstākļi patogēno sēņu attīstībai.
Tomātu laistīšana vakara pusē ir pieļaujama tikai tad, ja dienas karstumā augi ir novītuši un tie steidzīgi jāglābj.
Neliela un īslaicīga mitruma trūkuma dēļ tomātiem augļa galotne nedaudz iekrīt uz iekšu, tādējādi veidojot bedrīti. Šķirnēm ar apaļiem, it īpaši lieliem augļiem, mitruma trūkuma dēļ veidojas sausā galotnes puve. Drošākais novēršanas paņēmiens šai problēmai ir regulāra un pietiekama laistīšana.
Mitruma režīma svārstības var izraisīt tik dziļus augļu plīsumus galotnē vai sānos, ka kļūst redzama sēklu kamera. Parasti tas notiek ilglaicīgākas ūdens padeves trūkuma dēļ. Rezultātā augi ilgāku laiku cieš no ūdens trūkuma. Pēc šādas ūdens trūkuma pauzes, aplejot augu, strauji pieaug spiediens šūnās pieaug un vājākās vietās tās plīst.
Viens no visvairāk apspriestajiem jautājumiem - tomātus laistīt ar siltu vai aukstu ūdeni. Diemžēl nav vienas taisnības šai jautājumā. Vieni kategoriski iesaka izmantot tikai siltu ūdeni, bet citi apgalvo, ka auksts ūdens, īpaši karstajās dienās, ir pat vēlams, jo tas atdzesē zemi. Tomēr visbiežāk tiek ieteikta laistīšana ar siltu vai remdenu ūdeni, jo auksts ūdens (tikko izsmelts no akas) rada šoku augam, tāpēc var tikt traucēta augšanas attīstība.
Bet, ja nav iespējams izmantot siltu ūdeni, bet, tikai no akas smeltu vai no šļūtenes tecinātu, tiek ieteikts laistīt tālāk no kāta un sakņu kamola.