Lietus ūdens krāšana bija sensena tradīcija, jo lauku māju stūros stāvēja vecas mucas, kurās uzkrāto lietus ūdeni plaši izmantoja saimniecībā. Mūsdienās Latvijā lietus ūdens ir vēl līdz galam nenovērtēts resurss.
Lietus ūdens novadīšana, pasargā mājas pamatus, bruģi un zālienu, jo, ik reizi, kad līst lietus, ūdens pa notekcaurulēm no jumta nonāk līdz zemei, uzsūcas zemē pie mājas pamatiem vai aiztek pa zālienu radot sekojošu postu:
- mitrums ar laiku var sabojāt pamatus, ja būs bojāta to hidroizolācija (no dzīvojamās mājas jumta vidēji gadā notek no 50 līdz 100 m3 lietus un kūstoša sniega ūdeņu);
- no pārlieku liela mitruma var ciest zāliens;
- problēmas ar lietus ūdeni rodas arī gadījumos, ja pie mājas sienas piekļaujas bruģis, jo viss ūdens cauri bruģa šuvēm zemē iesūkties nevar. Turklāt aukstā laikā tas pārklājas ar ledu.
Iespējas ir plašas, lietus ūdeni var uzkrāt mucās, cisternās, pazemes tvertņu sistēmā, dīķu un strautu sistēmā, tāpat arī dārzos un mitrajos biotopos.
Lietus ūdens savākšanas un uzglabāšanas sistēma - virszemes tvertne, ko parasti novieto pie mājas sienas.
Vienkāršākais veids, kā pasargāt mājas pamatus vai zālienu no lietus ūdens nelabvēlīgās iedarbības, ir lietus ūdeni no jumta notekcaurulēm ievadīt un uzkrāt lietus ūdens savākšanas / uzkrāšanas tvertnēs.
Averto piedāvā moderna dizaina lietus ūdens uzkrāšanas tvertnes no plastmasas ar koka vai akmens imitācijas apdari. Arī tilpuma diapazons ir dažāds - sākot 120 līdz pat 350 litriem. Mucām ir pierīkots krāns, lai būtu iespējams ūdeni ieliet spainī vai lejkannā. Noņemamais vāks ļauj ņemt ūdeni arī tvertnei no augšas
Uzkrātais lietus ūdens būs zināms resurss, piemēram, dārza laistīšanai laikā, kad lietus nelīst, vai ūdens avots nelielai augstspiediena mazgāšanas iekārtai. Katrā ziņā augiem labāk patiks tīrais, mīkstais un siltais lietus nekā ar ķimikālijām attīrītais un aukstais krāna ūdens.
Lietus ūdens ir izmantojams arī veļas mazgāšanai, matu mazgāšanai un citām vajadzībām.