Ierasts, ka lapas grābj estētisku iemeslu dēļ, bet, lapu grābšanai ir arī citi iemesli:
- Uz lapām mēdz būt dažādas sēnīšu slimības un kaitēkļu kūniņas. Ja tādas lapas atstās zālājā, pavasarī viss spēji vairosies un bojās skatu.
- Pārāk bieza lapu kārta traucē gaisa cirkulācijai, dēļ kā mainās augsnes skābums (augsne kļūst skāba) un veidojas sūnas.
- Bieza lapu kārta ir laba vieta, kur pārziemot grauzējiem, kas pēc tam apgrauž koku mizu un sastrādā citus nedarbus.
Taču nevajag arī pārcensties, it īpaši, ja tuvumā aug priedes. Pārāk cītīgi visu nogrābjot, mainās augsnes dabiskais sastāvs un koki var sākt nīkuļot. Vislabāk darīt tā - jāizbradājas pa lapām, kamēr tās ir skaistas, sausas un zeltainas, bet tad gan jāgrābj nost.
Ko darīt ar ozola lapām, kas ir cietas un pat nesadalās vairākus gadus?
Ozola lapas ir ādainas, cietas un satrūd lēni (divos trijos gados), jo satur daudz grūti noārdāmu miecvielu. Ja lapas lieto kā segmateriālu, jāskatās, lai tās būtu sausas un veselas. Ja ozola lapas liek kompostā, jāņem vērā, ka kritušajās ozolu lapās esot arī daudz sēnīšu slimības, kaitēkļu, kas tādējādi nokļūst augsnē. Lai paātrinātu sadalīšanās procesu, jālieto dārzkopības veikalos nopērkamie kompostēšanas līdzekļi. Ja lapas lieto kā segmateriālu, jāskatās, lai tās būtu sausas un veselas.
Kāds ir pati labākais lapu grābeklis?
Ja vēlies atbrīvot lielu mauriņu no lapām, ir nepieciešams labs zāliena grābeklis. Izvēloties lapu grābekli, lūko tādu, kuram zari nav stiprināti kopā vēdekļa formā ar kniedi. Labāk būtu izvēlēties grābekli, kam zari stiprināti ar vairākām skrūvēm. Gadu no gada kalpos grābeklis ar vienlaidu pamatni, kas pāriet grābekļa zarojumā.
Kātam labi jāieguļ rokās un lai pasargātu rokas no tulznām, tas nevar būt ne par tievu, ne arī par resnu.