Mulčēšana ir augsnes nosegšana ar organisku vai neorganisku materiālu. Tā augsnei nodrošina aizsardzību pret eroziju (neļauj lietum izskalot augsnes daļiņas un veidoties dubļiem lietusgāžu laikā), mazina iztvaikošanu (pasargā augsnes virskārtu no izžūšanas), nomāc nezāļu augšanu, aizsargā augus un palīdz augsnē uzturēt vienmērīgi siltu temperatūru un veicina bioķīmiskos procesus.
Mulčēšanai izmanto gan organisku (mizu mulča, koku šķeldas, kūdra, komposts, salmi, lapas u.c.), gan neorganisku materiālu (agrotīkls, plēve u.c.).
Mulčas pamatfunkcijas – augsnes mitruma saglabāšana un nezāļu ierobežošana
Pietiekami biezā slānī uzklāti, mulčas materiāli labi ierobežo nezāļu izplatīšanos un saglabās augsnes mirumu. Gandrīz ikviena mulča tiks gala ar īsmūža viendīgļlapju nezālēm (maura skarene, parastā rudzusmilga, balanda u.c.). Bet, pret daudzgadīgajām nezālēm var līdzēt sintētiskais mulčas materiāls (agrotīkls, plēve). Ja nepatīk neorganiskās mulčas materiāls, to var nosegt ar citu mulčas materiālu (oļiem, priežu mizu, koku šķeldu utt.).
Mulčas kārta ir kā aizsegs, kas saglabā augsnē esošo mitrumu, kā rezultātā augu ūdeni var izmantot vienmērīgi, jo ūdens zudums no augsnes tikpat kā nav.
Mulča ir arī barības vielu avots
Organiskās izcelsmes mulča ir arī lielisks mēslošanas līdzeklis – augsne tiek bagātināta ne tikai ar jauniem barības elementiem, bet tiek arī uzlabots organisko vielu sastāvs. Regulāra mulčēšana palīdz veidoties veselīgākai sakņu sistēmai.
Mulča sadaloties bagātina augsni ar trūdvielām
Jāatceras, ka trūdēšanas procesā tiek patērēts slāpeklis. Ja to nenodrošinās, stādījumus mēslojot ar organisko vai mākslīgo mēslojumu, slāpekli ņems no augsnes, tādējādi to atņemot augiem.
Sakņu sistēmas aizsardzība
Ziemošanas periodā mulčas kārta ļoti labi pasargā sakņu zonu no sala. Tas ir būtiski jauniem stādījumiem. Tāpēc aukstuma jūtīgās kultūras iesaka mulčēt.
Mehāniskā aizsardzība
Mulča pasargā augsni no erozijas un barības element izskalošanas. Mulča veido augsnes mehānisku aizsargkārtu, līdz ar to pasargājot to no vēja un ūdens negatīvās ietekmes (piemēram, ūdens neizskalo augsni).
Kaitēkļu ierobežošana
Sintētiskās mulčas segumi kavē kaitēkļu attīstību, jo tiem ir apgrūtināta vai pat neiespējama piekļuve augsnes virskārtai, lai sekmīgi iekūņotos ziemošanai.
Slimību ierobežošana
Mulčas kārta mehāniski atdala augu virszemes daļas un augsnes virskārtu, kur ziemo dažādi slimību ierosinātāji.
Mulča pasargā augsni no temperatūras svārstībām un kailsala
Tas ir būtiski vasaras karstumā, jo mulčas slānis pasargā no karstuma ne tikai augu saknes, bet daļēji arī sakņu kaklu (vieta, kur auga stumbrs pāriet sānsaknēs) un pašu augu.
Organisko mulču un kūdru, kas jau daļēji sadalījusies, ik pa laikam ieteicams iestrādāt zemē, šādi uzlabojot augsnes struktūru, īpaši tad, ja tā ir pasmaga un blīva.