Izvēloties augsni balkona kastei, nevajag skopoties. Balkona kastei vēlams izvēlēties, nevis dārza zemi vai kompostu, bet gan substrātu, kas paredzēts tieši balkona puķēm. Šāda augsne ir ar profesionāli sagatavotu sastāvu - droša, sterila un bez slimībām.
Kā sagatavot augsni balkona kastei
Vismaz dienu iepriekš izber substrātu no maisa un vairākkārtīgi salaisti to. Ideāls būtu remdens lietus ūdeni. Vajadzīgo mitruma līmeni var noteikt, substrātu saspiežot saujā – tam jāsaglabā pīrādziņa forma ar pirkstu iespiedumiem. Ūdenim viegli jāspiežas cauri pirkstu starpām, taču, tas nedrīkst tecēt.
Kad substrāts ir pietiekami samitrināts, to ber kastē un bagātina ar lēni šķīstošu granulētu mēslojumu. Ja kastei ir dubults dibens, drenāžas slānis nav nepieciešams. Lai augsne neatlektu no kastes sāniem un ātri neizkalstu, to ar plaukstu viegli piespiež gar kastes maliņā.
Nu zeme gatava un var stādīt puķes.
Kā saglabāt mitrumu?
Balkona puķu lielākais ienaidnieks ir sausums. Svelmainās dienās balona kastes jālaista pat divas reizes dienā.
Kā izvairīties no augsnes izkalšanas balkona kastē:
- paklāt kastes dibenā purva sūnas
- stādīt puķes puķu kastē ar dubultu dibenu;
- paklāt kastes apakšā speciālus paklājiņus, kas uzsūc mitrumu;
- pievienojiet substrātam speciālu materiālu – perlītu vai vermikulītu, kas ne vien palīdzēs saglabāt mitrumu, bet arī nodrošinās augsnei labāku aerāciju.
Ko stādīt balkona kastē?
Maijā nevajadzētu stādīt sala neizturīgos vasaras ziedus, kā piemēram –pelargonijas, petūnijas, lobēlijas u.c. Droši varat stādīt prīmuliņas, atraitnītes vai mārpuķītes. Ap Jāņiem šīs puķes vajadzēs nomainīt pret vasaras ziediem.
Kāpēc balkona kastēs iesaka stādīt atraitnītes?
Tās ir ļoti krāšņas;
Atraitnītes ir izturīgas pret salnām, līdz pat -6 grādiem;
Tās ir daudz dažādās krāsās;
Atraitnītes ir smaržīgas un tam nav nepieciešama īpaša aprūpe. Tās tikai jāaplaista un jāapgriež noziedējušie ziedi.
1 m garai kastei būs nepieciešami 7-8 stādiņi atraitnītes.
Avots: Ievas Padomu avīze