Viens no apspriestākajiem jautājumiem tomātu ražas gaidu laikā ir to laistīšana. Domas dalās šajā jautājumā - vieni kategoriski uzstāj, ka laistīšanai jāizmanto tikai remdens ūdens, jo auksts ūdens rada šoku augam, savukārt citi apgalvo, ka auksts ūdens, īpaši karstajās dienās, ir pat vēlams, jo tas atvēsina zemi.
Siltumnīcas laistīšanai iesaka izmantot lietus ūdeni.
Lietus ūdeni var savākt pie lietus notekām novietojot lietus ūdens tvertnes. Lietus ūdens ir mīksts, bez sāļu piejaukuma. Pērkona laikā tas tiek bagātināts ar slāpekļa formu, kas augiem ir viegli uzņemama. Turklāt, lietus ūdens, kas tiek uzkrāts lietus ūdens tvertnēs, ir sasilis āra temperatūrā, pretēji tam, kāds tas būtu, ja laistāt augus pa tiešo no aukstā ūdens vada. Laistot augus ar lietus ūdeni, tiem neiestājas šoks.
Ūdens augā pilda trīs funkcijas -
- transportē minerālvielas no saknēm uz lapām un augļiem;
- nodrošina fotosintēzi (cukuru ražošanu no ūdens un ogļskābās gāzes gaismas ietekmē);
- iztvaikojot ūdens palīdz atdzesēt auga daļas (karstā laikā lielāko daļu ūdens augs izmanto, lai atvēsinātos).
Turiet trauku ar laistāmo ūdeni siltumnīcā
Tas radīs patīkamu miklu klimatu, un ūdens temperatūra būs ideāli piemērota augiem.
Arī jautājumā par to, kad laistīt siltumnīcas augus viedokļi dalās – vieni uzskata, ka tas jādara no rīta, citi tieši pretēji – vakarā.
Ja laista siltumnīcu pēcpusdienā
kad ir gaisa temperatūra ir pietiekami silta, augļi paspēj līdz vakaram nožūt, kā arī tas mazāk izgaros no augsnes.
Ja augus laista no rīta, nevis vakarā.
Naktī augi mitrumu neizmanto, ūdens no augsnes virsējās kārtas iztvaiko un mitrina gaisu siltumnīcā, tā veicinot slimību izplatību. No rīta laistīti augi dienas karstāko brīdi sagaida jau ar zināmu ūdens rezervi un labāk to pacieš. Novītušo augu reanimācija vakarā parasti ir mazāk iedarbīga.
Gurķiem
var aprasināt lapas, bet tomāti jālaista tikai no apakšas.
Siltumnīcu laista tad,
kad ar pirkstu parušinot zemi, virskārta ir sausa puspirksta dziļumā.
Augsni laista bagātīgi,
lai augi neveido seklu sakņu sistēmu.
Siltumnīcu kapilārā vai pilienlaistīšanas sistēma
novērš ūdens nokļūšanu uz lapām. Tādējādi tiks laistītas tikai auga saknes, līdz ar to tiks samazināta iespējamība nopūt lapām un augļiem.
Apkopojot augstākminētos viedokļus, katrs var pielāgot tomātu laistīšanu savam dienas režīmam un izvēlēties, kad to darīt ir visērtāk. Galvenais noteikums ir ievērot mērenība, jo tomātiem nepatīk ne pārkaltusi augsne, ne arī pārlieks mitrums. Pārmērīgi laistīti tomāti būs ūdeņaini un turklāt mitrums radīs labvēlīgu vidi sēnīšu slimību attīstībai. Savukārt nepietiekamas laistīšanas rezultātā lapas saplaisās, sakaltīs un nobirs.