Transportē minerālvielas no saknēm uz lapām un augļiem; nodrošina fotosintēzi (cukuru ražošanu no ūdens un ogļskābās gāzes gaismas ietekmē); iztvaikojot, ūdens palīdz atdzesēt auga daļas (karstā laikā lielāko daļu ūdens augs izmanto, lai atvēsinātos).

Secinājums:

Biežā laistīšana karstā laikā var arī daudz nelīdzēt, jo lapās notiek transpirācija - ūdens iztvaikošana caur lapu atvārsnītēm (transpirācija ir viena no trim lapu funkcijām (pārējās divas ir fotosintēze un elpošana)). Pēc tam caur atvārsnītēm ūdens tvaiki no gaisa nonāk lapā un tiek izmantoti fotosintēzei. Dienā abi šie procesi norisinās vienlaicīgi, bet naktī augs tikai elpo, tātad ūdens iztvaiko no lapām. Ja gaisa mitrums ir ļoti zems, atvārsnītes veras ciet, lai saglabātu to ūdens daudzumu, kas augā jau ir. Tā kā atvārsnītes spēlē sūkņa lomu, to aizvēršanās būtībā pārtrauc ūdens piegādi no saknēm lapās. Mitrums paliek sakņu zonā, bet lapas tā trūkuma dēļ lēnām vīst - sākumā no malām, vēlāk pilnībā. Tā kā naktī gaisa mitrums ir augstāks nekā dienā, lapas atžirgst, bet uz to malām bieži paliek iedega - atmirušu šūnu kārta. Vēlāk uz šīm iedegām uzmetas sekundārās infekcijas, tostarp pelēkā puve. Iztvaikojot ūdeni caur lapām, augi atvēsina ne vien paši sevi, bet arī apkārtējo gaisu (īpaši starp lapām). Dienas vidū mēdz būt brīži, kad siltumnīcā gaiss ir par dažiem grādiem vēsāks nekā ārā. To gan vairāk novēro lielajās siltumnīcās, kur lielāks gaisa apjoms un attiecīgi arī temperatūras inerce.

Vai karstā laikā vajadzētu siltumnīcu vēdināt?

Vai Jums kādreiz ir ienācis prātā, kam paredzēti vēdlodziņi jūsu mājā? Saprotams, ko jūs tūlīt atbildēsit. Tomēr — ir taču logi un durvis, kāpēc, lai izvēdinātu dzīvokli, nevar nedaudz pavērt tos? Kāpēc papildus tiek veidoti mazi atverami lodziņi? Atbilde uz šo jautājumu ir skaidra ikvienam, kurš mēģinājis aukstā laikā izvēdināt telpu, atverot, piemēram, balkona durvis. Tūlīt jūsu mājinieki sacīs: «Nekavējoties aizver, bērni saaukstēsies! Pie kājām velk 

Ja, karstā laikā, kad gaisa temperatūra ārā pārsniedz +30 °C, vēdinām siltumnīcu, gaiss tajā top vēl sausāks un augi vēl vairāk cieš no karstuma. Caurvējš sniedz vēsumu mums pašiem (sviedriem iztvaikojot, āda kļūst vēsāka), bet padara gaisu vēl sausāku. Labu gribēdami, mēs vēl vairāk nomokām augus.

Atvārsnītes (neliels atvērums lapu un stumbru epidermā, ko norobežo divas slēdzējšūnas) parasti atrodas lapas apakšpusē, tieši tāpēc tomātu lapas karstumā ritinās uz augšu - tās cenšas nepalaist garām nevienu ūdens molekulu, kas varētu būt gaisā. Efektīvākais, ko šādos apstākļos var darīt, ir censties pazemināt gaisa temperatūru un palielināt gaisa mitrumu. Tomātiem un gurķiem maksimālā gaisa temperatūra, ko augi vēl spēj paciest, ir +28...+30 °C. Ja temperatūra uzkāpj virs +30 °C, tiek traucēta ziedputekšņu dīkšana (nenotiek apputeksnēšana). Rezultātā, vairākām tomātu šķirnēm, ir traucēta spēja veidot augļus un ziedi un augļaizmetņi nobirst.

Iesakām ievietot siltumnīcā termometru, lai ērtāk varētu kontrolēt temperatūras izmaiņas, līdz ar to nodrošināt nepieciešamo dzesēšanu vai sildīšanu.