Neskaitāmas reizes ir nācies dzirdēt viedokli par to, ka no siltumnīcas jēgas nav, ir tikai izdevumi. Daži paziņas pat ir nojaukuši savas siltumnīcas, bet, arī es tā vienreiz izdarīju. Arguments ir ļoti vienkāršs - raža "vagās" ne reti ir tikpat liela, vai lielāka, bet augļu (īpaši tomātu) garša ir labāka. Nekas, ka siltumnīcā tie nogatavosies par nedēļu agrāk. Vai vienas nedēļas dēļ ir vērts tik ļoti pūlēties?! Pietam, siltumnīcās augi biežāk saslimst un cieš no kaitēkļiem. Piemēram, tīkla ērce karstā laikā var dažu dienu laikā iznīcināt visas gurķu un piparu lapas.
Kas tad tur ir par lietu? Kāpēc dažiem siltumnīcas nes peļņu, ražu un prieku, bet mums tiek tikai pārdzīvojumi un pūles? Noskaidrosim!
Kam nepieciešama siltumnīca? Muļķīgs jautājums, Jūs teiksiet. Lai augiem būtu silti! Tā gandrīz arī ir, bet... Īstenībā, ir pavisam savādāk! Lai paskaidrotu savu domu, ļaujiet man Jums īsumā atgādināt botāniku skolas līmenī.
Vairākums mūsu dārzeņu ir tropu un subtropu augi. Lai tie justos komfortabli, ir jānodrošina tādi apstākļi, kuros augi aug savā dzimtenē. Tas nozīmē temperatūru 25-35 grādi pēc Celsija un gaisa mitrums 70-100% (tādi laikapstākļi ir arī pie mums, Baltijas valstīs, bet tikai vienu-divas nedēļas gadā, ja vispār ir!). Saules gaismas pie mums ir pat vairāk kā tropos - vasarā diena ilgst 17 stundas, bet ekvatorā tikai 12 stundas. Siltumnīcas galvenais uzdevums ir nodrošināt augiem atbilstošus dzīves apstākļus - attiecīgu gaisa temperatūru un gaisa mitrumu.