Cenšoties izdarīt labāk, tomātu audzētāji pieļauj kļūdas. Dažkārt augi uz tām reaģē tūlīt, bet citreiz - tikai pēc laika.
Siltumnīcu vēdina dienas karstumā.
Atverot dienas vidū visus vēdināšanas logus, caurvējš izpūš laukā mitro gaisu un tā vietā atnes karstu un sausu. Mitruma krājumi augsnē nav bezgalīgi - augi sāk vīst. Atvārsnītes veras ciet, lai saglābtu lapās to mitruma mazumiņu, kas vēl pieejams, un šādu apvītušu augu laistīšana vairs nevar palīdzēt. Kamēr atvārsnītes ir ciet, saknes nespēj uzņemt ūdeni.
PAREIZI.
Maksimāli atver visus logus agri no rīta, lai gaiss siltumnīcā iesiltu iespējami Ienāk un augi varētu izmantot saules gaismu un ūdeni augšanai un ražas veidošanai. Savukārt dienas vidū vēdlogi jāpiever ciet vismaz no vienas puses, lai mazinātu caurvēju un saglabātos gaisa mitrums. Tāpat ir vērts palielināt gaisa mitrumu siltumnīcā. Gaisu var rasināt arī ar tīru ūdeni. Šļūtenes uzgalis japagriež miglas režīmā un dažas minūtes jāvirza ūdens virs augu galotnēm. Jāseko, lai uz lapām nekrājas lieli ūdens pilieni, jo tie var kļūt par optiskām lēcām un radīt saules apdegumus uz lapām. Sīkie pilieni tomātiem nav bīstami, jo strauji izžūst.
Var agri no rīta siltumnīcā vairākās vietās novietot lēzenas bļodas ar ūdeni (pietiek ar 4-5 cm kārtu). Dienas karstumā ūdens iztvaikos un mitrinās gaisu. Vakarā bļodas jāiznes laukā, jo naktī gaisa mitrums tāpat mēdz būt par lielu.
Tomātus laista vēlu vakarā.
Ražas ieguvei svarīgi, lai ūdens būtu pieejams augam tieši tad, kad tas nepieciešams. Ja visu dienu augi nomocījušies ūdens trūkumā un vakarā dabū spaini uz kvadrātmetru, siltās saknes sāk pumpēt ūdeni augšā, taču apvītušās lapas to nespēj uzņemt un iztvaikot. Ūdens ar relatīvi lielu spiedienu nonāk augļos, un to šūnas plīst. Laistīšana vakarā nepieciešams tikai tik, lai palīdzētu augiem dienas beigās atžirgt.
PAREIZI.
Jālaista ap pulksten 17-18. Tad līdz tumsai augi paspēs šo ūdeni izmantot.
Tomātus laista reti, bet bagātīgi.
Tas veicina augļu plīšanu. Patiesībā augi jālaista katru dienu tā, lai sakņu zonā neveidotos purvs, saknēm pietiktu gaisa un vienlaikus lai augiem pietiktu mitruma visas dienas garumā. Nepietiekama apgāde ar ūdeni ir arī kalcija neuzņemšanas galvemais cēlonis, bet kalcija trūkuma dēļ veidojas galotnes sausā puve, lapu malas iedegas, bet vēlāk uz tām sāk attīstīties pelēkā puve.
PAREIZI.
Viens no risinājumiem ir pilienveida laistīšanas sistēmas ierīkošana. Tad atliek no rīta piepildīt mucu un atvērt krānu, bet ūdens pakāpeniski iztecēs ilgākā laika posmā, un mitruma režīms sakņu zonā būs augiemlabvēlēgāks.
Tomāti saņem par maz kalcija.
Daži audzētāji minerālmēslus neatzīst un tomātu mēslošanai izmanto kompostu, kūtsmēslus un zāļu vircu vien. Šie līdzekļi nesatur kalciju, tieši tāpat to nesatur kompleksie minerālmēsli. Arī augsnes kaļķošana var nenodrošināt augus ar kalciju, jo tas mēdz būt augsnē nešķīstošu sāļu formā.
PAREIZI.
Regulāri (karstā laikā vismaz reizi nedēļā) aplaisti augus ar kalcija nitrāta šķīdumu (15-20 g uz 10 I šķīduma) vai apsnidzina auga galotnes daļu. Svarīgi, lai kalciju saturošs šķīdums nonāktu tieši uz jauniem augļiem, kad tie ir zirņa lielumā. Apsmidzinot augus ar kalciju saturošiem līdzekļiem, to koncentrācijai jābūt augstākai (ap 50 g uz 10 l ūdens).
Tomātus par daudz atlapo.
Karstumā augam nepieciešams noteikts lapu daudzums ūdens iztvaikošanai un sevis atdzesēšanai. Ja lapu būs maz, augs to nespēs. Karstumā lapas saritinās, tāpēc to virsma samazinās, un līdz ar to samazinās fotosintēzes aktivitāte, tātad arī raža. Ja papildus vēl noņem lapas, to kopējā virsma kļūs vēl mazāka.
PAREIZI.
Tomātiem noteikti izņem visas dzeltenās vai bojātās lapas, lai neveicinātu infekcijas izplatīšanos. Var noņemt dažas zemākās lapas līdz pirmajam ķekaram. Var arī kādas saīsināt, ja šķiet, ka augi grūstās ar lapām. Tomēr tomāta augam nepieciešams vidēji 15-17 lapu, un tik daudz amatieru siltumnīcā parasti nemaz nav. Intensīvāka atlapošana jāatliek līdz augusta vidum, kad naktis kļūs garas un liels lapu daudzums veicinās mitruma uzkrāšanos gaisā tieši naktī, kas savukārt rosinās infekciju attīstību.