Lai nodrošinātu veiksmīgu bērzu un kļavu sulu ieguvi, ir svarīgi rūpēties par kokiem un ievērot pareizu sulu tecināšanas tehniku.
Tradicionāli sulu mēnesis tiek saistīts ar aprīli, taču pēdējā laikā kļavu sulas laiks sākas jau februāra atkušņa laikā, ja tikai nav bieza sniega sega un zeme nav sasalusi.
Šeit daži padomi, lai nodrošinātu efektīvu sulu ieguvi un saglabātu koku veselību:
Izvēlieties pareizo urbuma diametru
Agrāk vīri ik pavasari ņēma rokās pamatīgas svārpstus, urba bērzos dziļus caurumus teju trīs centimetru diametrā un iedzina kokā pamatīga izmēra teknes, un sulas pa stumbru bieži vien notecēja vairāk zemē nekā spainītī.
Tagad ir pieejama modernāka tehnoloģija, piemēram, akumulatora urbjmašīnas un plastikāta tapas, kas ļauj iegūt sulu bez koka bojāšanas. Šīs metodes ne tikai nodrošina sulu ieguvi, kas ir mazāk kaitējošs kokam, bet arī palīdz saglabāt koku veselību un ilgtermiņā iegūt vairāk sulas.
Kanādā veiktie pētījumi parāda, ka liela diametra caurums dod tikai nelielu sulas daudzuma palielinājumu (aptuveni 5%) salīdzinājumā ar mazu caurumu. Šāds palielinājums nav proporcionāls koka bojājumam, ko var izraisīt liels caurums. Tāpēc ir saprātīgi ievērot izmēru ierobežojumus un izvēlēties nelielu caurumu, kas ļaus iegūt pietiekami daudz sulas, neapdraudot koka veselību.
Ne pārāk dziļi veiciet urbumu
To, cik dziļi jāurb koks, var noteikt atkarībā no koka mizas stāvokļa. Gludai mizai pietiek ar plānu urbumu, kas ir līdz 5 cm dziļš, bet grumbuļainai mizai var būt nepieciešams dziļāks urbums, kas sasniedz līdz pat 8 cm. Galvenais ir nodrošināt, lai urbums nepārāk dziļi iekļūtu koka šķiedrās, un tādējādi nenodarītu pārmērīgu kaitējumu kokam. Urbumu veic ar akumulatora urbjmašīnu, kas ir precīza un efektīva. Pēc urbuma veikšanas iedzīstiet nelielu plastikāta tapu (caurulīti), lai novērstu sulas noplūdi un kukaiņu iekļūšanu.