Šo vērtīgo pārtikas produktu – čia sēklas, kas pazīstams jau kopš senajam acteku un maiju ciltīm, iegūst no Spānijas salvijas jeb čia (Solvia hispanica). Pēdējā laikā pieejamas arī Latvijā un tās ir iecienītas kā ļoti vērtīga diētiskās ēdienkartes sastāvdaļa.
Čia plantācijas atrodas Centrālajā un Dienvidamerikā, kur ir skarba un kultūraugiem nepiemērota vide. Līdz ar to izdzīvošanas un pielāgošanās spēja, vitalitāte un spēks, par spīti apstākļiem, bioķīmiski izpaužas arī pašā augā, jo īpaši sēklās, kas, nonākot cilvēka gremošanas traktā, veicina pozitīvus procesus.
Kādas vērtīgas vielas satur čia sēklas?
Čia sēkliņas ar riekstu garšu ir brīnišķīgs antioksidantu avots, bagātas ar proteīniem un neaizstājamām omega 3 un omega 6 taukskābēm.
Čia sēklās ir 20% vērtīgo olbaltumvielu - tas ir daudz vairāk nekā biezpienā, sierā un gaļā. Sēklās ir vērtīgas eļļas ar īpaši veselīgu taukskābju līdzsvaru. ¾ no čia taukskābēm ir Omega 3 - tās, ar kurām mēs papildinām savu maltīti, lietojot zivju eļļu vai linsēklas, ¼ taukskābju ir Omega 6. Čia sēklas satur piecas reizes vairāk kalcija nekā piens, trīs reizes vairāk dzelzs nekā spināti, 15 reizes vairāk magnija nekā brokoļi, divas reizes vairāk kālija nekā banāni. Tās satur arī cinku, selēnu, 4 boru, varu, fosforu. Čia sēkliņās ir milzīga antioksidantu koncentrācija, pat četras reizes lielāka nekā mellenēs, kuras var uzskatīt par vienām no Latvijas antioksidantu čempionēm.
Tajās ir pat sešas reizes vairāk šķiedrvielu nekā auzu klijās. Čia sēklas padara vērtīgas veids, kā šķiedrvielu dēļ tās uzbriest un kā uzbriedušās sēklas ietekmē mūsu sāta sajūtu, cukura līmeņa svārstības, gremošanas sistēmu, veselību un enerģijas līmeni.
Kā čia sēklas ietekmē mūsu organismu?
Čia sēklu šķiedrvielas ir laba mājvietā derīgajām baktērijām, kuras mīt mūsu zarnās. Uzbriedinātas čia sēklas ļauj nepārēsties, bet gūt sāta sajūtu. Tās samazina holesterīna līmeni asinīs gan savu taukskābju satura dēļ, gan regulējot glikozes vielmaiņu, gan ar šķiedrvielām tīrot zarnas. Samazina asins sastrēgumus iegurnī, veicinot aktīvāku zarnu darbību. Laba un maiga profilakse aizcietējumiem un to radītajām sekām. Veicina venozo atteci no kājām.
Čia sēkliņas ir mazas, bet labuma no tām ir ļoti daudz. Kad tās iemērc, tās uzbriest un rodas želejveidīgs apvalks ap katru sēkliņu. Organismā viegli asimilējas un rada sāta sajūtu, sniedz enerģiju un spēku, tāpēc mēdz dēvēt par spēka sēkliņām. Tas tiek uzskatītas par vienu no vērtīgākajiem produktiem, kas jāuzņem uzturā ikdienā. Šajās sēkliņās ir piecas reizes vairāk kalcija nekā pienā, divas reizes vairāk olbaltumvielu nekā citās sēkliņās, kā arī divas reizes vairāk kālija nekā banānos.
Cik daudz čia sēklu ieteicams lietot?
Neuzbriedinātā veidā ieteicamā diennakts deva ir 5-15 g (1 ēdamkarote) čia sēklu. Čia sēklas ieteicams lietot uzbriedinātas, tad tās veido pilnīgi citu apjomu. Pārāk daudz čia sēklu ikdienas maltītē nozīmē arī pārāk daudz šķiedrvielu, un, iespējams, arī atbilstošu zarnu reakciju - vēdera pūšanos, gāzes.
15 grami sēklu ir pilnīgi pietiekami vērtīgo vielu dēļ, gan lai saglabātu normālu un komfortablu vēdera darbību.
Kā lietot čia sēklas?
Čia sēklas pirms lietošanas jāuzbriedina. Sēklu garša nav izteikta, tāpēc tās lieto kā piedevu kādam citam produktam, vai pēc uzbriedināšanas papildina ar kaut ko. Piemēram, ļoti veselīga kombinācija veidojas, ja čia sēklas lieto ar bifidojogurtu un tam līdzīgiem produktiem ar probiotiskām (veselīgo baktēriju) piedevām. Šī kombinācija novērš iespējamo vēdera pūšanos, ko varētu radīt pārāk liela čia sēklu porcija.
Uzbriedinātas čia sēklas var papildināt arī ar augļiem, ievārījumu, sulām, garšvielām. Tās var būt piedeva sātīgām un veselīgām brokastīm kopā ar auzu pārslām un jogurtu, tās var pievienot savām graudaugu brokastīm vai salātiem, jogurtam, mērcēm, putrām utt. Tradicionāli Dienvidamerikā čia sēklas pievieno, cepot konditorejas izstrādājumus - maizi, cepumus, kēksus, smalkmaizītes, pankūkas, kēksus (mafinus), sacepumus. Tās nemaina pamatprodukta garšu, bet papildina ēdienu ar organismam nepieciešamām vērtīgām uzturvielām.
NODERĪGI
- Atšķirībā no linsēklām, kuras pirms lietošanas uzturā ieteicams samalt, čia sēklas var lietot veselas. Organismā tās viegli pārstrādājas.
- Čia sēkliņas nezaudē savu uzturvērtību un kvalitāti, ja tās uzglabā 2 līdz 3 gadus.
- Ja sēklas pievieno kādam ēdienam, tad tiek apēsta mazāka porcija un tik ātri nerodas vēlēšanās atkal kaut ko uzkost, jo sāta sajūta saglabājas ilgu laiku.
- Čia sēkliņas var likt virtuves kombainā, blenderī vai kafijas dzirnaviņās un sasmalcināt, lai izveidojas pulveris. Ar to var pilnībā aizstāt miltus vai sajaukt attiecībās 1:1 vai 1:3 atkarībā no tā, kāda mīkla ir vajadzīga.
Avots: Nedēļas žurnāls 100 labi padomi #5/29, 2013 un žurnāls Māja #33, 29.08.-04.09.2014.