Pat vistumšākajā ziemas dienā vasaras smarža, garša un krāsa ienesīs jūsu mājās prieku un gaišumu. Lai sasniegtu šo burvīgo efektu un pagatavotu ievārījumu tik gardu, ka tas būs īsts baudījums garšas kārpiņām, ir jāzina daži mazi, bet svarīgi noslēpumi, kurus mēs labprāt izstāstīsim jums šajā rakstā.
Izvēlies pareizos produktus
Izmantojot produktus, kas nav pietiekami nogatavojušies, nekad nesasniegsiet izcilu ievārījuma garšu. Augļiem un ogām, kas nav gatavi, būs nepieciešams ilgāks gatavošanas laiks. Tie, kas jau ir nogatavojušies, jāvāra īsāku laiku, lai saglabātu to formu un vienmērīgu konsistenci. Pirmais noslēpums ir atlasīt vienmērīgi nogatavojušās ogas vai augļus. Kā to noteikt? Nepilnīgi nogatavojušies augļi ir blāvāki un cietāki. Der arī zināt, ka ievārījumu var pagatavot arī no vēl nenogatavojušām ogām, piemēram, ērkšķogām. Pārgatavojušies augļi ir ideāli piemēroti augļu želejas pagatavošanai.
Izvēlieties piemērotu trauku gatavošanai
Gala rezultāts būs atkarīgs ne tikai no produktiem, bet arī no trauka, kurā ievārījums tiek gatavots. Dažas ogas var atstāt traipus uz traukiem, vai sulu ir grūti notīrīt. Daudzas saimnieces izmanto speciāli ievārījuma un augļu želejas pagatavošanai paredzētus alumīnija vai vara katlus, kas ir kļūda. Vara joni noārda C vitamīnu, tādēļ ievārījums zaudē labās īpašības. Alumīnija katliem vispār ir jāpazūd no jūsu virtuves, jo augļu un ogu skābe izšķīdina oksīda plēvi, kas pārklāj katlu sienas, tādējādi ievārījums piesātinās ar alumīnija molekulām. Labāk izvēlēties nerūsējošā tērauda vai emaljētus traukus.
Cik daudz cukura un citu piedevu ir jāizmanto?
Cik daudz cukura nepieciešams? Dažādas ievārījuma receptes piedāvā dažādus daudzumus, bet ir svarīgi precīzi ievērot receptē norādīto cukura daudzumu. Ja pieliksiet par daudz, ievārījums būs pārāk salds, ja par maz, tas var nesaglabāties ziemas garumā – vāks var "uzsprāgt" vai sākas fermentācija. Ja jums nav konkrētas receptes, atcerieties, ka vienam kilogramam ogu vajag vienu kilogramu cukura.
Kā pagatavot ievārījumu
Ievārījumu var pagatavot divos veidos – ātri, kas der steidzīgiem cilvēkiem, un klasiskā lēnā veidā, kuru izmantojušas mājsaimnieces paaudzēm. Klasiskais veids ietver vairākus posmus: ūdens uzvārīšanu ar cukuru, ogu pievienošanu un nostāvēšanu sīrupā, atkārtotu vārīšanu un atdzesēšanu. Ātrais veids ir vienkāršāks: ogas sajauc ar cukuru, ļauj nostāvēties pāris stundas, tad uzvāra un ļauj vārīties 5 minūtes. Neatkarīgi no izvēlētās metodes, galvenais ir nepārvārīt ievārījumu, jo tas zaudēs smaržu, krāsu un garšu. Lai noteiktu, vai ievārījums ir gatavs, skatieties, vai putas krājas katla vidū un ievārījums kļūst caurspīdīgs, vai arī uzpiliniet to uz šķīvja un ļaujiet atdzist – ja pile ir viskoza, ievārījums ir gatavs.
Ar šiem padomiem jūsu ievārījums būs ne tikai garšīgs, bet arī saglabās visas savas labās īpašības visu ziemu.