Pīlādzis ir Latvijā ievērojams ne tikai ar savām dziednieciskajām īpašībām, bet arī tautā kopš senatnes slavēts kā īpašs koks pret ļaunumu.
Pīlādžu vainagus vija un lika pie riju un laidaru durvīm, ar pīlādža zariem apsprauda kūts durvis - lai raganas un burvju netiek pie lopiem un labības.
Lai pasargātos no nelabvēļiem, pīlādžu zarus un ogas lika vāzēs mājas priekštelpā, klētī, pirtī.
Dziedniecībā pīlādžu lietošana ierobežota tiem cilvēkiem, kuriem ir asinsvadu kaites, pastiprināta asins recēšana. Viņiem stingri jāievēro - ne vairāk kā 10 ogas dienā un neaizrauties ar pīlādžu sulu un dažādiem saldumiem no šīm ogām.
Viena glāze pīlādžu vīna dienā - labs līdzeklis pret paaugstinātu holesterīna līmeni.
Pīlādžus var arī gatavot - saberot pudelē un uzlejot degvīnu (konjaku, brendiju, kandžu). Izvilkums mazina holesterīna līmeni, jālieto pa tējkarotei rītos un vakaros ar siltu ūdeni.
Pīlādža oga ir īpaša - katrai ogai ir maza krusta zīmīte. Šīs ogas savēra uz diega un ogu krelles valkāja pret ļaunu aci, skauģiem un nelabvēļiem. Kamēr nogatavojās jaunā ogu raža, laukos cilvēki nēsāja šīs krelles.
Pavasaros ievācami pīlādžu ziedi, kurus izmanto tējai un gatavo sīrupus. Rudenī - protams, ogas.
Pīlādži satur daudz C vitamīna, A vitamīnu, daudz karotīna, miecvielu, organisko skābju un ēterisko eļļu. No pīlādžu ogām var pagatavot arī vīnu, jo tās satur līdz pat 9% cukura. Ogas žāvē 70-80 grādu temperatūrā, līdz tās saspiežot nesalīp un uzglabā slēgtos stikla traukos. Kaltēti pīlādži ieteicami gremošanas veicināšanai. Pietiks, ja tiks apēstas vien nedaudz vairāk kā 10 ogas katru dienu.
Pīlādzi lieto pret hipovitaminozēm, arī kā diurētisku un asinis apturošu līdzekli. Sakaltētu ogu novārījums ir labs līdzeklis pret caureju un pūšļa kaitēm. Literatūrā var atrast informāciju arī par to, ka tas palīdz cīņā ar aterosklerozi, normalizē holesterīna līmeni, kā arī palīdz pret aknu, nieru, locītavu, kuņģa un zarnu trakta slimībām, diabētu un mazasinību.
Pīlādžu novārījumu pagatavo, ņemot ēdamkaroti ogu (svaigu vai kaltētu), aplejot ar 2 glāzēm ūdens, un 10 minūtes vārot, tad to atdzesē. Lieto pa pusglāzei trīs reizes dienā.
Svaigu sulu lieto dizentērijas, cingas (kopā ar medu), hipertonijas, aterosklerozes ārstēšanai un kā vieglu caurejas līdzekli bērniem.
Dziedniecībā izmanto arī pīlādžu mizas un pumpurus.
- Pīlādžu želeja
1 kg ogu, 1 kg cukura, 150ml ūdens.
Ogas pārlej ar verdošu ūdeni uz 15 minūtēm, liek caurdurī notecēties. Kad ūdens notecējis, ogas saspaida ar koka stampiņu vai karoti un izdzen caur sietu. Masai pievieno cukuru un uz lēnas uguns vāra, līdz saželē. Gatavību var pārbaudīt, uz šķīvja uzpilinot nelielu daudzumu želejas - ja tā neizplūst, tad ir gatava. Atdzesē. Izliek uz pergamenta plānā kārtā un apkaisa ar cukuru un apkaltē lēnā siltumā cepeškrāsnī. Marmelādi sagriež gabaliņos un uzglabā burkā.
- Pīlādžu ievārījums
1 kg ogu, 1,5 kg cukura, 600ml ūdens. Ogas blanšē 5 minūtes 3% sālsūdenī, notecina uz sieta un noskalo ar aukstu ūdeni. Izvāra sīrupu un uz 3 stundām ar sīrupu pārlej ogas, pavāra kādas 20 minūtes. Atstāj atdzist un pēc 8-10 stundām vāra gatavu. Atdzesē un iepilda burciņās.
Avots: laikraksts "Pavards" #35 (906), 2014.09.