Čuguns ir īpašs oglekļa un dzelzs sakausējums. No čuguna gatavotie trauki ir smagi, tie nedeformējas, neizdeg un tie ilgstoši saglabā temperatūru. Čuguna labo īpašību noslēpums ir faktā, ka tas slikti vada siltumu. Līdz ar to čugunā gatavojot, ēdiens lēni uzkarst un lēni atdziest.
Gatavošana čuguna traukos noderēs ēdieniem, kam ir ilgs gatavošanas process.
Čuguna traukus nav iespējams pārkarsēt.
Čuguna trauki der visa veida plītīm, gan gāzes, gan elektriskajām, stikla keramikas un indukcijas, kā arī gatavošanai uz atklātas uguns.
Pērkot čuguna traukus jāpievērš uzmanība
trauka gan iekšpusei, gan ārpusei - trauka virsmai jābūt gludai. Ja diviem čuguna traukiem ir vienāds izmērs un cena, iesakām izvēlēties smagāko (biezāko).
Čuguna trauka rokturi
Tā kā čuguns ir smags, čuguna trauka rokturiem ir jābūt izturīgiem un attiecīga izmēra un formas, lai būtu ērti pacelt to. Vislabāk, ja rokturis ir vienlaidu lējumā, jo tad trauku var likt arī cepeškrāsnī un uz atklātas uguns. Ja rokturi ir no plastmasas, koka vai cita uguns nedroša materiāla, trauku nevarēs izmantot ēdiena gatavošanai cepeškrāsnī vai uz atklātas uguns. Dažkārt traukiem rokturi ir noņemami. Izvēloties šādu trauku, jāizvērtē roktura un pannas savienojuma vieta.
Pirmo reizi gatavojot, ēdiens čuguna traukā var piedegt, jo tas nav piesūcināts ar taukvielām.
Lai pilnībā noņemtu visas etiķetes un tehnisko eļļu, ar ko iespējams pārklāts trauks, jauns čuguna trauks vispirms jānomazgā karstā ūdenī un pēc tam tas ir rūpīgi jāizslauka. Pēc tam traukā ielej eļļu un uzkarsē to. Ļauj atdzist, pēc tam eļļu izlej un trauku izslauka. Tagad tas ir gatavs lietošanai.
Lai "pamodinātu" čuguna trauku, pirmos ēdienus vajadzētu gatavot tādus, kam gatavošanas procesā nepieciešams izmantot daudz taukvielu.
Avots: Ievas māja