Vai mazie stādiņi līdz piķēšanai ir jāmēslo?
Parasti stādus nepieciešams piebarot pēc piķēšanas, kad tiek pamanītas jaunas lapas uz stublāja vai pēc aptuveni divām nedēļām pēc otrās pārstādīšanas. Tas nodrošina, ka stādi saņem nepieciešamo uzturu, lai veiktu veselīgu attīstību. Pirmā piebarošana pēc piķēšanas var notikt apmēram divas nedēļas pēc stādu pārstādīšanas. Labākais ir izmantot kālija mēslojumu, kas palīdzēs stādiem kļūt spēcīgākiem un izturīgākiem pret slimībām.
Kad tiek veikta piebarošana, to var darīt arī pēc 10 dienām pēc pirmās mēslošanas. Turklāt, vienu nedēļu pirms tomātu stādīšanas ārā vai siltumnīcā var veikt pēdējo piebarošanu. Labākais veids, kā barot tomātus, ir ar pelniem, kas tiek izšķīdināti ūdenī un iegūstais šķīdums tiek izmantots stādu laistīšanai. Pelni ir noderīgi, bet tos vajadzētu izmantot mazās devās, lai izvairītos no pārmērīgas skābuma augsnē.
Vai mēslojumam var izmantot zāģu skaidas?
Jā, zāģu skaidas var izmantot kā mulču, piemēram, ap skujām, bet tās nav piemērotas tiešai izmantošanai kā mēslojums tomātu audzēšanai. Zāģu skaidas ir skābinātas un var nelabvēlīgi ietekmēt augsnes pH līmeni, kā rezultātā varētu negatīvi ietekmēt tomātu augšanu. Turklāt, kā jau minējāt, zāģskaidu sadalīšanai nepieciešamie mikroorganismi varētu atrasties grūtībās, tādēļ tie neuzņemtos augam pieejamā formā.
Tomēr, zāģskaidu kompostēšana kopā ar citiem organiskiem materiāliem, piemēram, nezālēm un augsnēm, ir laba ideja. Tādējādi zāģskaidu sastāvdaļas varētu sadalīties pareizākā veidā un kļūt par noderīgu kompostu. Bet tiešā izmantošanā kā mēslojumu tomātu audzēšanai tos labāk izvairīties.
Vai visi dabīgie mēslojumi ir labi?
Dabīgie mēslojumi var būt ļoti noderīgi dārzam un augiem, bet ir svarīgi saprast to sastāvu un pareizu izmantošanu, lai izvairītos no negatīvām sekām.
Zirgu mēsli
Tie tiek uzskatīti par īpaši siltiem un tīriem mēsliem ar minimālu pakaišu piejaukumu. Tie ir ļoti noderīgi siltu gultu sagatavošanai un rožu mēslošanai, jo veicina bagātīgu ziedēšanu.
Liellopu mēsli
No bioloģiskās sainiecības nākušie liellopu mēsli var būt labi, bet no lielfermām var saturēt nevēlamas vielas, piemēram, dezinfekcijas līdzekļu vai medikamentu atliekas.
Trušu mēsli
Tie ir noderīgi kompostam un var tikt izmantoti arī kā raudzekļu mēslojums.
Putnu mēsli
Ja tie tiek kompostēti ar citiem materiāliem, tos var izmantot arī dārza augiem.
Cūku mēsli
Tīrā veidā tie nav tik labi kā liellopu mēsli, bet arī tie var būt noderīgi, ja tiek pareizi apstrādāti vai izmantoti kopā ar citiem materiāliem.
Ir svarīgi paturēt prātā, ka ar jebkuru mēsli ir jārīkojas piesardzīgi, jo tie var apdedzināt augu saknes, ja tiek izmantoti pārāk lielos daudzumos vai ja tie nav atbilstoši sagatavoti. Turklāt mēsliem var būt atšķirīgs sastāvs atkarībā no dzīvnieku barības un apstākļiem, tāpēc ir svarīgi rūpīgi izvērtēt to izmantošanu un, ja nepieciešams, konsultēties ar dārzniecības ekspertiem vai veikt augsnes analīzi, lai noteiktu pareizo mēslojuma veidu un daudzumu.
Vai var izmantot kafijas biezumus?
Jā, kafijas biezumus var izmantot kā vienu no kompostējamiem materiāliem. Tie nodrošina organisku materiālu, kas palīdz uzlabot augsnes struktūru un veicina labvēlīgu vides veidošanos mikroorganismiem kompostā. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka kafijas biezumi ir bagāti ar slāpekli, kas ir noderīgs augiem, taču tie satur arī skābes, kas var mainīt augsnes pH līmeni.
Tomāti pēc kafijas biezumiem neilgojas, jo kafijas biezumiem ir tendence pakāpeniski sadalīties un kļūt par daļu no komposta masas. Tomēr ir svarīgi saglabāt līdzsvaru un neizmantot pārāk daudz kafijas biezumu, lai nepārāk mainītu augsnes pH līmeni vai neizraisītu pārāk augstu slāpekļa koncentrāciju kompostā.
Tātad, ja ir pieejami kafijas biezumi, tie var tikt droši izmantoti kompostā, lai iegūtu augu labvēlīgu kompostu, bet tie nevajadzētu tikt izmantoti kā vienīgais mēslojums vai pamats augiem.
Vai olu čaumalas ir vērtīgas dārzam un tomātiem?
Jā, olu čaumalas ir vērtīgas dārzam un tomātiem, jo tās satur kalciju, kas ir svarīga barības viela augiem. Kalcija trūkums var izraisīt dažādas tomātu slimības, tāpēc ir svarīgi nodrošināt, ka augsnē ir pietiekams kalcija daudzums.
Olu čaumalas var izmantot kā papildu kalcija avotu, lai uzlabotu augsnes sastāvu. Labākais veids, kā izmantot olu čaumalas, ir tos sasmalcināt, lai tie būtu viegli izmantojami un absorbējami augsnē. Tas var tikt darīts, piemēram, izžāvējot olu čaumalas un pēc tam sasmalcinot tās kafijas dzirnaviņās vai arī sasmalcinot ar stampiņu grauda lielumā gabaliņos.
Sasmalcinātās olu čaumalas var izkaisīt pa dārza platību un iestrādāt augsnē. Tas palīdzēs nodrošināt ilgtermiņa kalcija pieejamību augiem. Ir svarīgi lietot olu čaumalas samērīgā daudzumā, lai nepārāk mainītu augsnes sastāvu vai neizraisītu citus nevēlamus efektus. Parasti ir ieteicams izkaisīt olu čaumalas kā graudus pa augsnēm katru gadu, lai nodrošinātu nepieciešamo kalcija daudzumu augiem.