To var darīt arī uz palodzes.
Ar ko sākt?
- Vispirms jāizvēlas šķirne.
- Augsne.
Ja rudenī par to ir padomāts un augsne sagatavota, tad pirms darbiem tikai jāienes telpās, lai sasiltu. Pērkot augsni veikalā, ir svarīgi pievērst uzmanību tās skābumam, jeb pH līmenim, kas būtu intervālā no 5,5 līdz 6,5. Jāņem vērā arī augsnes frakcija: smalka (0-7 mm), vidēja (7-20 mm) vai rupja (20-40 mm). Sēšanai piemērota ir gan smalkā, gan vidējā frakcija, bet piķēšanai vislabāk derēs vidējās frakcijas augsne. Rupjo frakciju nav ieteicams izmantot stādu audzēšanai.
Veikalā nopirkto augsni izber no maisa, samitrina un rūpīgi pārjauc, pēc tam ļauj tai atpūsties 3-4 dienas. Pirms iegādātās augsnes izmantošanas to vēlreiz labi izmaisa un tikai tad pildi kastītēs un sēj. Ja tomātus sēj patstāvīgi gatavotā augsnē, drošības nolūkos pirms sēšanas labāk pārklāj ar dezinficētu parupjas granulu kārtu, tad iestrādā sēkliņas un uz augšu uzber nedaudz mitru granulu. Granulas ir elpojošas un nodrošina ideālus apstākļus sēkliņu dīgtspējai. Sākotnēji sējumu vajag pārklāt ar plēvīti, taču, kad sākas stādiņu attīstība, plēvi noņem.
-
Temperatūra.
Sēklu sadiedzēšanai labākā vieta noteikti nav palodze. Lai cik blīvi ir logu rāmji, lai cik labi pakešu stikli, palodzes ir aukstas, bet sēkliņu sadīgšanai vajadzīgs siltums. Ideālā temperatūra ir 25-27 grādi. Kad stādiņi izlīduši un atvēruši dīgļlapas, svarīgi ir sekot dienas un nakts temperatūrām. Tagad stādiņus varētu novietot uz palodzes, zem sējumu kastītēm paliekot putuplasta plāksni, lai saknītes netraumē neveselīgais palodzes dzestrums. Dienās, īpaši saulainās, ja telpa labi izgaismota, temperatūra var būt 20-22 grādi, ja dienas bez saules, tad temperatūrai jāturas ap 16 grādiem. Tumšajā diennakts laikā, lai stādi neizstīdzētu, temperatūrai jābūt ap 12 grādiem.
-
Papildapgaismojums.
Ja tomātu stādus audzē stādīšanai neapkurināmā siltumnīcā, tad sēj, sākot no 8. marta, un stādus var izaudzēt bez papildu gaismošanas. Ja ir vēlēšanās pieslēgt apgaismojumu, tad to dara agrās rīta stundās, rēķinot, lai dienas gaisma plus apgaismojums kopā ir ne ilgāk kā 16 stundas. Augiem piemērotas ir speciālas LED gaismas ar sarkani zilu spektru, ko tie vislabāk uztver un izmanto.
-
Kad laiks piķēt?
Kad stādiņi ir paauguši, aptuveni divas nedēļas pēc sēšanas, ir pienācis laiks piķēt. Pirms sākat šo procesu, stādiņus ir jāpaplašina, pēc tam tie tiek izņemti no sējeņu kastītes un iestādīti sagatavotajā podā vai kastītē, saglabājot atbilstību dīgļlapām. Pēc iestādīšanas tos nedaudz apūda. Pēc piķēšanas stādiņiem vismaz vienu dienu jāpasargā no tiešiem saules stariem. Ja augsne ir pareiza un viss tiek veikts precīzi, pēc divām dienām jau redzams, ka stādiņi ir iedzīvojušies un sākuši augt.
Aptuveni trīs nedēļu laikā stādiņi ir izstiepušies, un ir pienācis laiks atkal tos pārstādīt. Aizpildiet augsni podiņos (9 x 9 x 10 cm) vai dziļākās kastītēs un veiciet pārstādīšanu. Pirms pārstādīšanas iepriekš laistiet stādus, un pēc tam viegli apūdiet. Lai novērstu stādiņu novīšanas tendenci, noņemiet dīgļlapas un iedziļiniet stādus līdz pirmajām īstajām lapām.
-
Kad vajadzētu stādus piebarot?
Līdz pirmajai piķēšanai nav nepieciešams dot papildu piebarojumu, lai ļautu jaunajiem stādiem attīstīties un veidot saknes. Pat pēc pirmās piķēšanas stādiem nav nepieciešams sniegt papildu barību; tieši otrādi, ir jādod stādiem iespēja pašiem apgūt augšējo augsni un absorbēt tur esošās barības vielas. Pirmo reizi piebarošana būs nepieciešama aptuveni divas nedēļas pēc otro reizi pārstādīšanas.
Šajā intensīvajā augšanas periodā, kad stādi veido pumpurus un ātri aug lapas, ir nepieciešams piedāvāt piemērotu barību. Vienkāršākais veids ir izmantot gatavu dārzeņu stādu mēslojumu, ko var iegādāties veikalos, piemēram, Vīto dārzeņu stādiem. Mēslojuma devu pievieno laistājam ūdenim saskaņā ar ražotāja norādījumiem un turpina šo piebarošanu reizi nedēļā līdz izstādīšanai dārzā. Šis process nodrošina, ka jaunie stādi saņem pietiekami daudz barības vielu, lai veicinātu veselīgu un spēcīgu augšanu.
-
Vai sēklas pirms sēšanas jākodina?
Sēklas, vai nu pašu vāktas, vai nopirktas, var tikt dezinficētas ar kālija permanganāta, jeb zilo graudiņu, šķīdumu. Ieberiet sēklas trauciņā un sagatavojiet zilo graudiņu šķīdumu, ar attiecību 1 grams uz 1 litru ūdens. Pārlejiet bagātīgi sēklas un labi samaisiet. Pēc 20 minūtēm nolejiet šķīdumu, ļaujiet sēklām apžāvēties un pēc tam izsējiet tās.
Ja jūs izmantojat granti, arī tas jādezinficē ar zilo graudiņu šķīdumu, kur attiecība ir 1 gram uz 4 litriem ūdens. Sagatavojiet šķīdumu, iemērciet granti un rūpīgi izmaisiet. Pārmērīgo šķīdumu nolejiet, ļaujiet grantim nedaudz apžāvēties un izmantojiet sēšanai. Šāda dezinfekcija nodrošina sēklām un grantim labāku sākuma punktu, veicinot veselīgu un spēcīgu augšanu.