Pirms ķerties pie krūmu un koku veidošanas, bieži rodas šaubas, vai rezultāts būs pietiekami labs. Taču ir vairāki ieteikumi, kas ļaus iegūt ne tikai drosmi, bet arī skaisti veidotus augus jūsu dārzā!
Sāc ar vienkāršāko!
Koka vai krūma formēšana ne tikai piešķir dārzam akcentu, bet arī palīdz uzturēt sakoptu un strukturētu izskatu. Vienmēr sāc ar augiem, kuriem ir viegli piešķirt noteiktu formu – piemēram, apaļas vai ovālas figūras. Piemēroti augi šādai veidošanai ir, piemēram, buksuss vai dažādi skujeņi, kuri ar minimālu apgriešanu ātri vien pārtop estētiski pievilcīgās dārza skulptūrās.
5 ieteikumi, kā izvairīties no biežākajām kļūdām
- Regulāra apgriešana – formē augus vismaz reizi sezonā, pretējā gadījumā tie zaudēs savu formu, un būs grūtāk tos atjaunot.
- Nevilcinies – apgriežot augu, nobaudi formu jau laicīgi, neatstājot darbu uz pēdējo brīdi.
- Izvēlies pareizos instrumentus – pārliecinies, ka grieznes ir asas un piemērotas konkrētajam augam.
- Skaisti apgriezts augs nesāks "balonēties" – tas nozīmē, ka nedrīkst atstāt pārāk daudz lapu, kas izveidotu nevēlamu apaļumu.
- Pareiza aprūpe pēc apgriešanas – mulča ap apgrieztajiem augiem palīdzēs uzturēt augsni mitru un augiem labvēlīgu.
Pamēģini spirāli vai bumbiņu
Lielākas formas augiem, piemēram, tūjām, var izveidot spirāles vai bumbu figūras. Formēšana ir ne tikai praktiska, bet arī radoša nodarbe. Tas palīdzēs radīt skaidrību un struktūru dārzā, jo īpaši vietās, kur nepieciešams vizuāls akcents.
Kad ir labākais laiks formēšanai?
Vispiemērotākais laiks ir agri pavasarī vai rudens sākumā. Lai izvairītos no pārāk straujas lapu augšanas, augus iesaka apgriezt, kad tie ir pilnā augumā, bet vēl nav sākuši jauno dzinumu veidošanu. Turklāt apgriešana rudenī palīdzēs augiem saglabāt skaisto formu visu ziemu, īpaši, ja uzkrājas sniegs.
Šie padomi palīdzēs izveidot skaistu, strukturētu dārzu, kurā augi būs ne tikai dekoratīvi, bet arī viegli kopjami!