Dažreiz, stādot dārzā, var nākties saskarties ar dabiskās ekosistēmas sarežģītībām un to, kā dažādi augi ietekmē viens otru. Līdzīgi kā cilvēku attiecībās, arī dārzā ir augi, kas lieliski sadzīvo blakus, un tādi, kas vienkārši nav saderīgi. Saprotot, kādi dārzeņu pāri nevajadzētu stādīt kopā, varat izvairīties no iespējamiem dārzkopības izaicinājumiem un nodrošināt labāku ražu. Šajā bloga ierakstā aplūkosim dārzeņu pārus, kurus nevajadzētu stādīt vienu blakus otram.
Sīpoli un sparģeļi vai pupiņas
Sīpoli patērē lielu daudzumu slāpekļa, un tas var negatīvi ietekmēt blakus stādītos sparģeļus vai pupiņas, kavējot to augšanu.
Tomāti un kartupeļi
Tomāti un kartupeļi ir nakteņu dzimtas augi un tāpēc ir uzņēmīgi pret līdzīgiem kaitēkļiem un slimībām, piemēram, fitoftorozi.
Zemenes un kāposti
Kāpostu kāpuri, kas ir izplatīti kāpostu audzētāji, var arī bojāt zemeņu ražu, tāpēc šie augi nevajadzētu dzīvot kaimiņos.
Tomāti un kukurūza
Tomātu tārpi un Kolorādo kartupeļu vaboles bieži uzbrūk gan tomātiem, gan kukurūzai, tāpēc tie ir jāstāda atsevišķi.
Kartupeļi un kabači
Kartupeļi un kabači abiem ir liela slāpekļa pieprasījums, kas var izraisīt konkurenci par barības vielām un palielināt kaitēkļu risku.
Dilles un burkāni
Dilles un burkāni ir ģimenes locekļi un var apputeksnēties savstarpēji, kas ietekmēs to garšu un augšanu.
Ķirbji un kabači
Lai gan radniecīgi, ķirbji un kabači labāk audzējami atsevišķi, lai izvairītos no nevēlamas krustošanās un garšas izmaiņām.
Kāposti un tomāti
Abas šīs kultūras ir "slāpētāji" un, stādot blakus, var ne tikai savā starpā konkuret par barības vielām, bet arī traucēt viens otra augšanu.
Izpratne par šiem dārzeņu saderības principiem var palīdzēt izvairīties no ražas samazināšanās un veicināt veselīgu un bagātīgu dārzu. Atcerieties, ka daži augi var būt lieliski sabiedrotie, kamēr citi – labāk audzējami atsevišķi.