Hortenzijas ir eleganti un izturīgi augi, kas bagātīgi zied un sniedz dārzam greznu izskatu. Lai nodrošinātu, ka hortenzijas aug veselīgi un ziedēšana ir krāšņa, svarīgi pievērst uzmanību to mēslošanai, laistīšanai un pareizai stādīšanai. Šajā rakstā apskatīsim galvenos aspektus, kas jāņem vērā, kopjot hortenzijas.
Mēslošana: kad un kā
Hortenzijas ir augi, kas labi reaģē uz regulāru mēslošanu. Lai veicinātu to veselīgu augšanu un nodrošinātu bagātīgu ziedēšanu, iesaka hortenzijas mēslot vismaz divas reizes sezonā – pavasarī (aprīlī) un vasarā (jūlijā). Īpaši piemēroti ir granulētie mēslojumi, kas paredzēti tieši hortenzijām, jo tie nodrošina nepieciešamās barības vielas, kas piemērotas skābai augsnei. Hortenzijām patīk skāba vide, līdz ar to mēslojumam jābūt līdzsvarotam, lai veicinātu skābuma līmeni augsnē.
Papildus šīm divām galvenajām mēslošanas reizēm hortenzijas var mēslot arī trešo reizi – tieši pirms ziedēšanas, kad sāk attīstīties ziedpumpuri. Tas palīdzēs augiem ziedēt ilgāk un krāšņāk. Ziedēšanas laikā iesaka izmantot ūdenī šķīstošos mēslojumus, kas augiem ātrāk piegādās nepieciešamās barības vielas.
Laistīšana: biežums un intensitāte
Regulāra laistīšana ir svarīga hortenziju kopšanā. Karstajos vasaras mēnešos augiem ir nepieciešams papildu mitrums, lai tie varētu attīstīt sulīgus ziedus. Vislabāk hortenzijas laistīt divas reizes nedēļā, īpaši, ja tās atrodas saulainās vietās, kur augsne izžūst ātrāk. Ja hortenzijas aug vietā, kur ir ļoti saulains un sauss, tās jāpārlaista vēl biežāk, lai nodrošinātu pietiekamu mitruma līmeni.
Laba ideja ir mulčēt hortenziju dobes – tas palīdzēs saglabāt mitrumu augsnē, samazinās nezāļu izplatīšanos un atvieglos augsnes kopšanu. Mulčēšana arī aizsargā saknes no pārkaršanas un pāržūšanas karstās dienās.
Slimības un kaitēkļi: kas var apdraudēt hortenzijas?
Salīdzinot ar daudziem citiem dārza augiem, hortenzijas ir relatīvi izturīgas pret kaitēkļiem un slimībām. Tomēr, karstās un sausās dienās uz lapām var parādīties brūni pleķi, kas liecina par mitruma trūkumu vai barības vielu nelīdzsvarotību. Pārmērīga mēslošana vai gluži pretēji – pārāk reta mēslošana var izraisīt līdzīgas problēmas, taču šādi bojājumi parasti nav nopietni un augiem netraucē.
Biežāk pieļautās kļūdas hortenziju audzēšanā
Lai gan hortenziju audzēšana nav īpaši sarežģīta, reizēm dārznieki pieļauj kļūdas, kas negatīvi ietekmē augu attīstību un ziedēšanu. Šeit ir dažas no izplatītākajām kļūdām:
-
Pārāk maza stādīšanas bedre – bieži vien hortenzijas tiek iestādītas zālājā, un bedres tiek izraktas pārāk mazas. Zālāja augsne parasti ir mālaina un neauglīga, tāpēc hortenzijas šādā vidē nīkuļos. Stādīšanas bedrei jābūt vismaz 70 cm dziļai un 70 cm platumā, lai augi varētu izplest savas saknes un attīstīties pilnvērtīgi.
-
Nepietiekama laistīšana – ja hortenzijas tiek stādītas un pēc tam regulāri nelaistītas, tās var izdzīvot, bet to lapas sāks nobirt un ziedēšana būs mazāk intensīva. Bieža laistīšana ir izšķiroša, īpaši siltā un sausā laikā.
-
Nepareiza mēslošana – hortenzijas prasa īpašu kopšanu, un aizmirstot par pavasara mēslošanu vai stādot, nepievienojot skābo kūdru, augi var nīkuļot.
-
Nepareiza vietas izvēle – hortenzijām nepatīk pārāk ēnainas vietas. Ja tās tiek stādītas ēnā, ziedēšana var būt ierobežota vai vispār nenotikt.
Papildus padomi no dārzniekiem
Lai iegūtu bagātīgu ziedēšanu, svarīgi ir ne tikai regulāri mēslot un laistīt hortenzijas, bet arī pareizi tās apgriezt. Apgriešana palīdz augiem attīstīt jaunus dzinumus, kas ir pamats nākamās sezonas ziedēšanai. Piemērotākais laiks hortenziju apgriešanai ir pavasarī – pirms ziedēšanas sākuma.
Lai arī hortenzijas ir izturīgas, dārznieki iesaka nodrošināt aizsardzību pret stiprām salnām, it īpaši jauniem augiem. Mulčēšana ziemā palīdzēs pasargāt sakņu sistēmu no sasalšanas un ļaus augiem labāk pārziemot.
Hortenzijas ir skaisti un izturīgi augi, kas ar minimālu, bet regulāru kopšanu var sniegt dārzam krāšņus ziedus no vasaras sākuma līdz rudenim. Pareiza mēslošana, pietiekama laistīšana un rūpīga stādīšana ir galvenie soļi, lai nodrošinātu to veselīgu augšanu un ilgu ziedēšanu.