Komposta gatavošana ir vislabākais lapu izmantošanas veids, bet tas nemaz nav tik vienkāršs darbs. Nevar lapas vienkārši sabērt komposta kaudzē biezā slānī un cerēt, ka tās jau nākamgad būs kļuvušas par labu organisko mēslojumu.
Lapas ir jāklāj apmēram 10 centimetru biezās kārtās, pa starpām liekot nezāles, virtuves atkritumus, dažādu augu lakstus (tos iepriekš sasmalcinot). Lai veicinātu sadalīšanos, var izmantot biokompostētāju, kas palīdzēs organiskajai masai labāk sadalīties. Vēlams, lai biokompostētājs nonāktu pēc iespējas dziļāk kaudzē, ne tikai tās virsējās kārtās.
Sadalīšanās procesa laikā kaudzes iekšpusē rodas sakaršana, kā rezultātā iet bojā slimību ierosinātāji, kā arī liela daļa kaitēkļu.
Organiskajai masai sadaloties, tiek patērēts slāpeklis.
Tāpēc ieteicams komposta kaudzi vai dobes, kur paredzēts izkaisīt un ierakt lapas, papildināt ar slāpekli. Var darīt tā - nopļauto zāli aplej ar ūdeni un izraudzē vircu, pēc tam to atšķaida un ar šo šķidrumu aplaista gan komposta kaudzē sabērtās, gan ierakšanai paredzētās lapas. Vircas gatavošanai der nopļautā zāle, nezāles, nātres, tomātu pazares un galotnes (ja tās siltumnīcā vēl saglabājušās zaļas).
Tas ir lielisks slāpekļa avots un palīdz lapām sadalīties arī tāpēc, ka aktivizē mikrobus.
Šāda augu virca ļoti labi noder augsnes mikrobioloģiskās aktivitātes uzlabošanai. Vēl labāk, ja iespējams sagādāt trušu vai putnu mēslus, tos noraudzē un atšķaidītus uzlej lapu kārtām.