Lai komposts pareizi sadalītos un kļūtu par vērtīgu augsnes bagātinātāju, ir jāņem vērā vairāki būtiski faktori:
-
Pareizs materiālu līdzsvars: Kompostēšanai nepieciešams sabalansēt "zaļos" un "brūnos" materiālus. "Zaļie" materiāli, piemēram, svaiga zāle, augļu un dārzeņu atkritumi, satur slāpekli, kas veicina mikroorganismu darbību. "Brūnie" materiāli, piemēram, sausi lapas, zari un papīrs, satur oglekli, kas nodrošina enerģiju mikroorganismiem. Ideāls proporciju attiecība ir aptuveni 2:1, kur divas daļas ir "brūnie" materiāli un viena daļa "zaļie".
-
Gaisa pieplūde: Kompostam nepieciešams skābeklis, lai mikroorganismi varētu veikt aerobos sadalīšanās procesus. Lai nodrošinātu pietiekamu gaisa plūsmu, kompostu periodiski jāapmaisa. Tas arī palīdz vienmērīgi sadalīt mitrumu un veicina vienmērīgu sadalīšanos.
-
Mitruma līmenis: Komposts ir jāuztur mitrs, bet ne slapjš. Ideāls mitruma līmenis kompostā ir apmēram 50-60%. Ja komposts ir pārāk sauss, sadalīšanās process palēnināsies. Pārāk mitrs komposts var sākt rūgt un radīt nepatīkamas smakas. Ja nepieciešams, kompostam var pievienot ūdeni vai, ja tas ir pārāk slapjš, pievienot vairāk "brūno" materiālu, lai uzsūktu lieko mitrumu.
-
Temperatūras kontrole: Kompostēšanas laikā mikroorganismi rada siltumu, un optimālā temperatūra komposta iekšienē ir 55-65°C. Šī temperatūra palīdz iznīcināt patogēnus un nezāļu sēklas, kā arī paātrina organisko vielu sadalīšanos. Ja komposta kaudze atdziest, tas var liecināt par skābekļa vai mitruma trūkumu.
-
Komposta izvietojums: Kā jau iepriekš minēts, komposta tvertne vai kaudze jāizvieto ēnainā vietā, lai komposts neizžūtu pārāk ātri un būtu aizsargāts no tiešiem saules stariem. Tajā pašā laikā ir jānodrošina, lai komposta tvertne būtu pasargāta no pārāk intensīviem nokrišņiem, kas varētu pārmēru samitrināt kompostu.
-
Pareiza komposta tvertnes konstrukcija: Tvertnei jābūt ar atvērtām sānu malām vai ar ventilācijas caurumiem, lai nodrošinātu pietiekamu gaisa plūsmu. Vēlams, lai tvertnei būtu vāks, kas aizsargā no dzīvniekiem un samazina iztvaikošanu, bet tas arī ļauj uzturēt optimālu mitruma līmeni un gaisa plūsmu.
-
Laiks un pacietība: Komposta veidošanās process prasa laiku. Atkarībā no apstākļiem un izmantotajiem materiāliem, kvalitatīvs komposts var veidoties no dažiem mēnešiem līdz pat gadam. Kompostēšanas procesā ir svarīgi saglabāt pacietību un regulāri pārbaudīt kaudzes stāvokli, nepieciešamības gadījumā veicot korekcijas.
-
Komposta nogatavināšana: Kad komposts ir nogatavojies, tam vajadzētu būt viendabīgai, tumšai un drupinātai struktūrai ar patīkamu zemišķu smaržu. Nogatavojušos kompostu var uzglabāt un izmantot jebkurā laikā, lai bagātinātu augsni, uzlabotu tās struktūru un veicinātu veselīgu augu augšanu.