Lēnā kompostēšana ir
viens no veidiem, kā samazināt atkritumus un aizsargāt dabu. Lēna kompostēšana ir process, kas ļauj dabiski sadalīt pārtikas atkritumus un citus organiskos materiālus, lai radītu auglīgu augsni.
Lai veiktu lēnu kompostēšanu, ir jāizveido komposta kaudze, kurā tiek savākti pārtikas atkritumi un citi organiskie materiāli. Šajā kaudzē tiek veidots mikrobioloģiskais process, kas sadala šos materiālus un radīt auglīgu augsni. Lēna kompostēšana var aizņemt laiku no dažām nedēļām līdz vairākiem mēnešiem, atkarībā no apstākļiem un materiālu daudzuma. Biokompostētājs trūdēšanas procesu padarīs ātrāku. Kompostētājs aktīvi noārda organiskās vielas aerobos un an-aerobos apstākļos dažādos temperatūras režīmos. Šāda komposta kaudze būtu regulāri (1-2 reizes gadā) jāpārkrauj - to, kas augšpusē, kraujam apakšā, un tā pakāpeniski, līdz visa kaudze apgriezta otrādi. Ar pārkraušanu papildinām kaudzi ar skābekli, kas vajadzīgs mikroorganismu darbībai.
Lēnā kompostēšana ir lielisks veids, kā samazināt atkritumus un radīt auglīgu augsni savam dārzam vai puķu dobēm. Turklāt tas ir arī vides draudzīgs risinājums, jo tas samazina vajadzību pēc mākslīgiem mēslojumiem un pesticīdiem. Lai veiktu lēnu kompostēšanu, ir svarīgi izmantot pareizo proporciju starp "zaļajiem" un "brūnajiem" materiāliem, kā arī nodrošināt, ka kaudze ir mitra un gaisa caurlaidīga. Ir augu atliekas, kas sadalās ātri, piemēram, pļautā zāle, bet dažas, piemēram, ozolu un ābeļu lapas, sadalās lēnāk. Pirms komposta lietošanas to var izsijāt, rupjās un nesadalījušās augu daļas atliekot atpakaļ, un turpināt kompostēšanu.
Visu ar mēru!
Jāseko, lai komposta kaudze būtu mēreni mitra un nesablīvētos, tomēr tai jābūt pietiekami cieši sakrautai. Pārlieku liels mitrums samazina skābekļa piekļuvi, process kļūs an-aerobs, un komposta kaudze sāks nepatīkami smakot.
Lēna kompostēšana ir viens no veidiem, kā ikviens var uzņemties atbildību par savu rīcību un aizsargāt dabu. Tas ir viegli ievērojams risinājums, kas var radīt lielu ietekmi uz apkārtējo vidi.