Dažādiem cilvēkiem ir atšķirīga krāsu redze, un krāsas uztveri ietekmē arī apgaismojums, krāsas parauga izmērs un krāsu savstarpējie salikumi. Šajā ziņā ir jāievēro vairākas sakarības:
Gaišs krāsas tonis uz virsmas šķitīs tumšāks nekā toņu kartes nelielajā paraugā. Gaišs krāsas tonis padarīs telpu lielāku un plašāku, bet tumšs to samazinās.Tumši nokrāsoti griesti padarīs tos zemākus. Gaiši griesti un tumšas sienas padarīs telpu augstāku.
Izvēloties krāsu toni,
noteikti aplūkojiet paraugu arī paredzētās vietas apgaismojumam līdzīgā apgaismojumā. Piemēram, istabā ar aptumšotu apgaismojumu krāsas tonis šķitīs tumšāks. Krāsas tonis izskatās atšķirīgi arī dabiskajā un mākslīgajā apgaismojumā.
Ja šaubāties par krāsas toņa izvēli, nopērciet nelielu daudzumu tonētas krāsas un veiciet izmēģinājumu.
Krāsas bundžā krāsa vienmēr šķitīs gaišāka nekā toņu kartē. Žūstot tonis kļūst tumšāks un iegūst savu galīgo toni, kas atbilst toņu kartei. Arī blakus novietoti atšķirīgi krāsu toņi atstāj iespaidu uz toņa uztveri. Piemēram, zaļš tonis blakus dzeltenam tonim šķitīs pavisam citāds nekā blakus violetam tonim. Arī mēbeles un istabas iekārtojums ietekmē sienas toņa uztveri.
Kāda veida krāsu izvēlēties — uz šķīdinātāja vai ūdens bāzes?
Krāsot noteikti ir vieglāk ar krāsu uz ūdens bāzes, kurai ir mazāk izgarojumu, tā ir viegli uzklājama uz virsmas, nožūst ātri un instrumentus var izmazgāt ar ūdeni. Mūsdienās gandrīz visām iekštelpu virsmām tiek piedāvāti produkti uz ūdens bāzes.
Tomēr arī krāsai uz šķīdinātāja bāzes ir savas priekšrocības. Produkti uz šķīdinātāja bāzes labi iesūcas pamatnē un veido mazgājamu, nodilumizturīgu slāni un labi izlīdzinās. Visbiežāk krāsas uz šķīdinātāja bāzes lieto, piemēram, metāla un koka virsmu krāsošanai (logi, durvis, mēbeles).