- Speciālisti iesaka ogulājus apgriezt reizi 2-3 gados.
- Vispirms ir jāizgriež visi aizlūzušie, nokaltušie, tievie, nīkulīgie, slimību un kaitēkļu skartos zarus.
- Kad šie zari ir izgriezti, izvērtē no atlikušajiem, vai nevajag vēl kādu vecāko zaru izgriezt, lai atbrīvotu vietu jaunajam zaram.
- Griežot zarus, nevajag atstāt mazus celmiņus, jo tajos var ieperināties slimība vai citi kaitēkļi.
- Zarus drīkst apgriezt arī jaunam krūmam, jo zaru apgriešana stimulēs jaunu zaru veidošanos.
- Griezuma vietu vēlams izvēlēties virs lēzeni augoša sānu atzarojuma. Ja tas nav iespējams, griež, kur to var izdarīt.
Upenes
Upenēm augļzariņi noveco ātrāk nekā citiem ogulājiem. Skaistākās ogas dod viengadīgie, divgadīgie vai trīsgadīgie sānzari (īsie zariņi, kas izaug uz krūma galvenajiem pamatnes dzinumiem – skeletzariem). Vecākiem augļzariņiem ogas kļūst sīkas, ražība sarūk.
Upeņu krūmam pietiek ar 8-10 (maksimums 12) ražojošiem zariem. Upenēm ziedpumpuri veidojas jau uz viengadīgiem kakleņu dzinumiem. Nākamajā gadā uz tiem attīstās pirmās pakāpes sānzari jeb augļzari, kuru dzīves ilgums ir 1-3 gadi. Vislabāk ražo 2-3 gadus veci skeletzari, tāpēc vēlams upeņu krūmā neatstāt skeletzarus, kas vecāki par 3-4 gadiem. Vecos zarus labāk izgriezt līdz pamatnei un no sakņu kakliņa ataudzēt tikpat daudz jaunu.
Sarkanās jāņogas
Ražojošiem jāņogu krūmiem nav ieteicams saīsināt spēcīgu viengadīgo zaru galus, jo uz tiem veidojas visvairāk ogu. 5-6 gadus vecus skeletzarus, kam veidojas sīkas ogas var saīsināt par 1/3 daļu vai pusi. Griezuma vietu izvēlas virs spēcīgi attīstīta sānzara. Ja krūmā zaru ir pietiekami daudz, vecos zarus vajadzētu izgriezt pilnībā.
Ērkšķogas
Krūmcidonijas, kas pēc iestādīšanas ir apgrieztas un labi sakuplojušas, turpmākos trīs četrus gadus apgriezt nevajag. Augļzariņiem ir visai garš mūžs.
Ērkšķogu apakšējie zari tiecas pieliekties pie zemes un apsakņoties. Ja mērķis nav iegūt jaunus stādus, horizontāli augošie zari jāizgriež (dēļ ērkšķiem visērtāk to paveikt ar dārza šķērēm garos rokturos).
Lielākās un skaistākās ogas aug uz jauniem un spēcīgiem dzinumiem. Bet, tik pat labi ražo arī 5-6 gadus veci zari. Pilnīgi pietiek, ja krūmam atstāj 20 zarus. Noteikti jāraugās, lai krūma centrālā daļa nebūtu pārlieku sabiezināta ar tieviem dzinumiem, kas pārklāj cits citu. Nav jāatstāj arī uz zemes guļošie zari. No stāvajiem zariem atstāj spēcīgākos. Ražojošos zarus var arī saīsināt līdz kādam spēcīgam un stāvam sānzaram.
Krūmcidonijas jeb aivas
Pareizi veidota ogu vai augļaugu kronis ļauj iegūt bagātīgu un kvalitatīvu ražu. Parasti cidoniju atzarošana tiek veikta agrā pavasarī. Labi veidotam krūmcidoniju krūmam ir 11-16 galvenie zari. Augļi veidojas uz 3 gadus veciem zariem, tāpēc tiem jāpievērš īpaša uzmanība. Pēc ražas novākšanas zara daļa, uz kuras bija augļi, kļūst kaila, tāpēc pakāpeniski šie vecie zari jānomaina pret jauniem – ik gadu izgriež 2-3 vecākos kailos zarus un to vietā atstāj 3-4 labāk attīstītākus jaunos dzinumus. Visvairāk noēnotos un uz zemes gulošos zarus (zari, kas veido sabiezēšanu) izgriež līdz pamatnei (pēc iespējas tuvāk saknēm). Rezultātā ir jāveidojas viegli apgaismotam un viegli uzturamam vainagam.
Avots: Ievas padomu avīze #13|2019