Kad labāt, kā pareizāk? Rakt vai nerakt zemi rudenī?
Ja augsnē nav paredzēts iestrādāt kaļķojamo materiālu vai kūtsmēslus, rudenī sakņu dārza pārrakšana ar lāpstu nav ne tikai nepieciešama, bet arī netiek ieteikta. Jo, zemes rakšana ar lāpstu rudenī augsni sadrupina par daudz, kā rezultātā tiek veicināta organisko vielu noārdīšanās, kā rezultātā pasliktinās augsnes struktūru. Tomēr, ja izlemsiet rudenī augsni uzrakt, pavasarī dobes tāpat būs jāpārrok, jo ziemā lietus un sniegs augsni sablietēs.
Mēs šeit nerunājam par zemniekiem, kas rudenī apar laukus, lai ziemas sals sadrupinātu blīvos smagās augsnes klučus, tādējādi uzlabojot augsnes struktūru.
Daudz būtiskāk ir nepieļaut, lai dobes rudenī aizaug ar nezālēm, it sevišķi ar daudzgadīgajām - vārpatu, gārsu, pienenēm un citām. Tās var izravēt vai efektīvāk būs, ja dobes nomulčēsiet ar nobirušām augļkoku lapām vai pļautu zāli. Lai mazinātu risku mulčējot inficēt zemi, lapas var pārkaisīt ar biokompostētāju, kas satur vairākas sēņu un baktēriju sugas, kas veiksmīgi ierobežo uz lapām esošās infekcijas. Mikrobioloģisko līdzekli labāk lietot vakarā vai kad ir apmācies, pat lietains laiks, jo saules stari var iznīcināt daļu sīkbūtņu.