Kritušas lapas ir lielisks materiāls dārza augsnes bagātināšanai.
GATAVO KOMPOSTU!
Tas ir vislabākais (bet ne vienkāršākais!) lapu izmantošanas veids. Nevar lapas vienkārši sabērt komposta kaudzē biezā slānī un cerēt, ka tās jau nākamgad būs kļuvušas par labu organisko mēslojumu. Tas ir jāklāj kārtās, katra apmēram 10 centimetru biezumā, pa starpām liekot nezāles, virtuves atkritumus, dažādu augu lakstus, koksnainos kātus vispirms sasmalcinot ar dārza šķērēm vai cirvīti. Lieliski, ja mājās ir šķeldotājs, tad var sasmalcināt ne vien koksnainos lakstus, bet arī zarus. Ja tādu šķeldu iebērs pa vidu lapām, tad kompostā iekļūs gana daudz gaisa un lapas ļoti labi sadalīsies. Lai veicinātu sadalīšanos, var izmantot bio-kompostētāju.
SASMALCINI UN IESTRĀDĀ ZEMĒ!
Sasmalcinātu organisko masu rudenī droši var kaisīt uz augsnes un iestrādāt zemē, jo līdz pavasara stādīšanai viss ieraktais jau būs sadalījies. Protams, to var darīt tikai tajās vietās, kur rudenī nav paredzēts stādīt, piemēram, ziemas ķiplokus vai tulpju sīpolus, vai ko citu. Jāņem arī vērā, ka koku lapas sadalās lēnāk, jo tās satur vairāk lignīna. Lai lapas labi satrūdētu, ir nepieciešams skābeklis, citādi aerobās baktērijas nevarēs paveikt savu darbu. Ja augsne būs blīva, kārtīgi neuzirdināta, tad gaiss lapām netiks klāt un tās ilgi turēsies kā iekonservētas.
IZMANTO KĀ MULČU APDOBĒS!
Lapas ļoti labi noder kā mulča koku apdobēm. Pavasarī tās ierobežos nezāļu augšanu un vēlāk pārvērtīsies organiskajā mēslojumā. Lai lapu klājums nebūtu blīvs, tās var sasmalcināt, pļaujot mauriņu ar zāles pļāvēju. Tad lapu mulča būs kopā ar zāli. Tikai, pirms lapas smalcina, noteikti jāpapēta, vai uz tām nav slimību pēdu. Ja tādas sasmalcināsi un izkaisīsi kā mulču, slimības ies plašumā un nākamgad kociņi slimos vēl vairāk. Bet, ja lapas ir veselas - ābelēm un ķiršiem, visticamāk, tā arī būs -, tās var droši izmantot.
Kādas lapas labāk neizmantot?
- Nevajadzētu uz dārzu vest lapas no kokiem, kas aug šosejas malā vai pie ielām ar dzīvu satiksmi, jo uz tām būs sakrājušies smagie metāli.
- Ļoti jāuzmanās ar kastaņu lapām, jo pēdējos gados tiem uzbrukusi raibkode, kas Latvijā ienākusi līdz ar klimata izmaiņām. Kodes savairošanos var konstatēt pēc tā, ka kastaņu lapas nedabīgi ātri nokalst. Tādas noteikti neved uz savu dārzu!
- Nevajag izmantot arī augļu koku lapas, ja uz tām ir acīmredzami sēnīšu slimību bojājumi: miltrasa, plankumainības, iedegas.
- Kompostam izmantojot bērzu lapas, tās var radīt skābu reakciju, un tādu kompostu vislabāk izmantot astilbēm, hostām, hortenzijām, rododendriem un citiem augiem, kam patīk skābāka augsne.
Preces dārzam un atpūtai - averto.lv