Daudzi mazdārziņu īpašnieki uzskata par savu svētu pienākumu katru rudeni pēc ražas novākšanas pārrakt augsni dārzā, jo ir pārliecināti, ka tas palīdzēs nākamgad iegūt labāku ražu. Taču, ja jārok ar lāpstu, tas ir ļoti smags darbs, kam parasti seko arī muguras sāpes.
Vai tiešām augsnes rakšana rudenī ir tik ļoti nepieciešama?
Nereti augsnes uzraķšanu rudenī salīdzina ar rudens aršanu, bet tie ir divi atšķirīgi paņēmieni. Rudens aršana tiek veikta 25-35 cm (un vairāk) dziļumā, lielie augsnes kluči ziemā sadrūp sala ietekmē - tas ir īpaši svarīgi smagā, mālainā augsnē. Ja zeme uzrakta ar lāpstu, nekādi lielie kluči neveidojas, tie sadrūp jau rudenī. Līdz pavasarim augsne zem lietus un kūstošā sniega smaguma atkal sablīvējas, tāpēc pirms sējas vai stādīšanas jāpārrok vēlreiz. Turklāt jāņem vērā, ka zemes irdināšana sabojā augsnes kapilārus, tādējādi tiek traucēts mitruma režīms, pēc lietus ūdens ilgāk nespēj iesūkties dziļāk un augsne kļūst pārmitra. Rudenī tas nešķiet tik svarīgi, bet pavasarī aizkavē sējas darbu sākšanu. Uzirdinātā augsnē straujāk norisinās organisko vielu noārdīšanās, tāpēc pasliktinās augsnes struktūra, bet daļa atbrīvojušos barības elementu (pārsvarā slāpeklis) izskalojas zemākos slāņos un nonāk gruntsūdeņos.
Tā nu, ņemot vērā visus šos apsvērumus, sanāk, ka rudens rakšana augsnes auglību drīzāk samazina, nevis to veicina.
Tiesa, bez rakšanas iztikt nevarēs, ja rudenī iecerēts augsnē iestrādāt kūtsmēslus vai kompostu. No veselības viedokļa, protams, labāk būtu izmantot nevis lāpstu, bet motobloku, ļoti populāro dārza kultivatoru "Tornadica" vai dārza frēzi, diemžēl tie ir padārgi un ne visiem pieejami.