Kalorijas, kcal: 30
Olbaltumvielas, g : 0,6
Tauki, g: 0,4
Ogļhidrāti, g: 7,0
Zemenes ir bagātīgs C vitamīna avots. 100 gramos zemeņu C vitamīna saturs pārsniedz dienas normu. C vitamīna satura ziņā zemenes piekāpjas tikai upenēm. Piecas vidēja izmēra zemenes satur tikpat daudz C vitamīna, cik viens liels apelsīns. Folijskābes zemenēs ir vairāk kā avenēs un vīnogās. Ēdot šīs ogas katru dienu, stiprināsies imūnsistēma un asinsvadu sienas.
Sulīgas, smaržīgas zemenes ir lieliska uzkoda vasarā. Zemenes ir cēlušās Amerikā, bet mūsdienās tās tiek audzētas visā pasaulē. Zemenes var pagatavot ļoti dažādi - tās ir brīnišķīgas pašas par sevi vai no tām var pagatavot ievārījumus, desertus un sacepumus.
Zemenes spēcīgi iedarbojas pret iekaisumiem un mikrobiem. Šī iemesla dēļ zemenes iesaka lietot, ja sāp vēders. Zemenes izmanto, lai ārstētu kakla un deguna iekaisumus un novērstu nepatīkamu smaku no mutes. Zemenes apkaro gripas vīrusa attīstību. Joda esamība zemenēs kompensē joda trūkumu ikdienas pārtikā un dzeramajā ūdenī. Zemenes samazina cukura līmeni organismā. Tāpēc zemenes iesaka cilvēkiem, kas sirgst no cukura diabēta. 4-6 ēdamkarotes zemeņu sulas tukšā dūšā palīdz žultsakmeņu gadījumā.
Nieru un urīna kanālu slimību gadījumā, iesaka zemenes lietot pārtikā visas sezonas laikā. Iesaka dienā apēst ne mazāk kā 400 gramus zemeņu. Visa veida nieru slimību gadījumā iesaka dzert zemeņu sakņu uzlējumu. Zemenes ir dabisks urīnu dzenošs līdzeklis, kas nomierinoši iedarbojas uz aknām. Zemeņu diēta tieši šo īpašību dēļ ir ieteicam reimatisma un aknu slimību gadījumā. Nedēļas laikā ir jāapēd ne mazāk kā 1,5 kilograms zemeņu. Salicilskābe, kas atrodama zemenēs, atvieglo sāpes locītavās. Zemenes palīdz atjaunot dzelzs trūkumu mazasinības gadījumā. Pietam, zemenes ir pārbaudīts tautas līdzeklis ekzēmas, diatēzes, ādas iekaisumu un nelielu brūču ārstēšanā. Sāpošā vieta ir vienkārši jāpārklāj ar zemeņu putriņu. Zemeņu ogas un zemeņu lapu novārījumos normalizē vielmaiņu un spiedienu, palīdz pret bezmiegu. Zemenes ir lielisks profilakses līdzeklis aterosklerozei un hipertonijai.
Eksistē zemeņu diēta. Trīs dienas mēnesī ir jāēd tikai šī garšīgā oga. Zemenes var ēst neierobežotā daudzumā, ja vien nav alerģijas pret zemenēm. Zemenes ir spēcīgs alergēns. Tiem, kas sirgst no alerģijām ir jāsamazina zemeņu lietošana. Vai arī jāuzdzer zemenēm jebkāda veida rūgušpiena produkts. Zemenes nav ieteicams lietot paaugstinātas kuņģa sulas izdalīšanā s gadījumā, ilgstošu kuņģa un aknu koliku gadījumā, kā arī apendicīta gadījumā. Maziem bērniem un grūtniecēm zemenes un zemeņu lapu dzērieni ir jālieto ļoti uzmanīgi.
Šobrīd zemeņu aromāts tiek aktīvi izmantots kosmētikas nozarē. Bet, diemžēl, visbiežāk tas ir tikai aromāts, nevis ekstrakts. Veikalu plauktos ir atrodams liels skaits dažādu dušas želeju, vannas putu, ķermeņa krēmu, ziepju, bērnu smaržu un citu skaistumkopšanas līdzekļu ar zemeņu aromātu. Daudz retāk ir sastopami higiēnas līdzekļi, kas satur īstu zemeņu ekstraktu.
Jāpērk ir tumši sarkanās ogas, bez iespiedumiem; ja lasāt zemenes dārzā, tad ir jāatstāj astītes, jo tās palīdz ogām saglabāties svaigām ilgāk. Zemenes var glabāt ledusskapī, bet tās ir smaržīgākas, ja tiek glabātas istabas temperatūrā. Plastmasas konteineros zemenes var iesaldēt pat uz gadu.