Visa gada garumā mūsu dārzos norit nebeidzama cīņa, sākot ar sēklu izvēli ziemā un beidzot ar ražas vākšanu rudenī. Bet pat visrūpīgāk plānotajā dārzā var parādīties nelūgti viesi, kuri apdraud augus un ražu. Starp visbiežāk sastopamajiem dārza kaitēkļiem ir skudras, gliemeži, irši, kā arī kurmjus un kalglieži.
Skudras var būt īpaši kaitinošas siltumnīcās un augļudārzos, kur tās ne tikai bojā augu saknes, bet arī veicina laputu izplatību. Efektīvs veids, kā tās apkopot, ir izmantot īpašas nometnes vai pesticīdus, kas paredzēti skudru kontrolēšanai.
Gliemeži – gan kailgliemeži, gan čaulgliemeži – ir viens no lielākajiem problēmām zemniekiem un dārzkopjiem. Šie kaitēkļi var iznīcināt lapu kultūras, ziedus un dārzeņus vienā naktī. Ieteicams tos apkarot, izmantojot ekoloģiski draudzīgas metodes, piemēram, apmest ar īpašām granulām, kas paredzētas gliemežu kontrolei, vai izmantot dabiskus ienaidniekus, piemēram, sēnes un baktērijas, kas inficē gliemežus.
Irši var izraisīt nopietnus bojājumus dārzos, it īpaši grauzdējot augu saknes un stublājus. Lai tos efektīvi izskaustu, ieteicams izmantot speciālas feromonu lamatas vai mehāniskas metodes, piemēram, regulāru augsnes apstrādi, lai traucētu to dzīves ciklu.
Papildus minētajiem kaitēkļiem, dārzos bieži sastopami arī kurmi un kalglieži. Lai ar tiem cīnītos, var izmantot speciālas zāles vai bioloģiskos līdzekļus, kas mazina to skaitu, neradot kaitējumu apkārtējai videi un citiem noderīgiem dārza iemītniekiem.
Kurmu apkarošanai var izmantot granulētas zāles, kas tiek iestrādātas augsnes virskārtā, kur kurmi parasti dzīvo un barojas. Kalgliežu, kas izposta zālienu un dārza augus, izplatību var ierobežot, izmantojot pievilināšanas un slazdošanas metodes, kas samazina to populāciju.
Visām šīm metodēm jābūt daļai no plašākas integrētas kaitēkļu pārvaldības stratēģijas, kas ietver dažādas fiziskas, ķīmiskas un bioloģiskas cīņas metodes. Regulāra dārza inspekcija un ātra rīcība pie pirmajiem kaitēkļu pazīmēm ir būtiska, lai saglabātu dārzu veselīgu un ražīgu. Tādējādi var efektīvi aizsargāt augus un nodrošināt to, ka dārzs ne tikai izskatās skaists, bet arī sniedz bagātīgu un veselīgu ražu.