Glifozātu saturoši herbicīdi, piemēram, "Roundup", darbojas, kavējot specifiska enzīma EPSP (5-enolpiruvilšikimāts-3-fosfāts) sintēzi augos. Šis enzīms ir būtisks augu olbaltumvielu ražošanai, kas nepieciešamas to augšanai un attīstībai. Kad augiem trūkst EPSP, tie nespēj veidot nepieciešamās olbaltumvielas, un tas noved pie to dzeltēšanas un bojāejas dažu dienu vai nedēļu laikā.
Vairums nezāļu un nevēlamo augu saļimst pēc glifozāta iedarbības, bet ģenētiski modificēti augi, piemēram, daži kokvilnas, sojas pupiņu un kukurūzas veidi, ir izturīgi pret šo ķimikāliju. 2018. gadā ASV 91% kokvilnas, 94% sojas pupiņu un 90% kukurūzas bija ģenētiski modificēti, lai izturētu glifozātus.
Lai gan glifozāts nav īpaši toksisks cilvēkiem īstermiņā, ilgstoša saskare ar šo ķimikāliju var radīt veselības problēmas, piemēram, endokrīnās sistēmas traucējumus. Ilgstoša saskare var rasties, ja herbicīds tiek lietots neapdomīgi vai ja cilvēki dzīvo lauku tuvumā, kur tas tiek izsmidzināts.
Turklāt pēdējie pētījumi liecina, ka dažās vietās parādās "supernezāles", kas spēj izturēt arī glifozātu saturošus herbicīdus. Šī iemesla dēļ vides aizstāvji mudina samazināt pesticīdu un herbicīdu lietošanu, lai novērstu potenciālās ekoloģiskās un veselības problēmas.
Neskatoties uz dažādajiem viedokļiem, "Roundup" joprojām tiek plaši izmantots gan ASV, gan Eiropā, tostarp Latvijā, lai efektīvi kontrolētu nezāļu izplatību un nodrošinātu lauksaimniecības ražas aizsardzību.