Gada nogalē daudzu māju fasādes un dārzi tiek izrotāti ar spožām svētku virtenēm, kas piešķir apkārtnei īpašu noskaņu. Tomēr, lai gan šīs virtenes rada siltu un priecīgu atmosfēru, tās patērē elektroenerģiju un var radīt drošības riskus. Šeit ir daži padomi, kā optimizēt svētku apgaismojuma izmantošanu, lai ietaupītu enerģiju un saglabātu drošību.
Lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu,
ieteicams virtenes izslēgt, kad neesat mājās vai naktī, dodoties gulēt. Tas var samazināt elektrības patēriņu aptuveni uz pusi. Izslēgt virtenes var manuāli, taču procesu var atvieglot ar taimeriem vai viedajām rozetēm, kas ļauj kontrolēt apgaismojuma laiku un patēriņu, izmantojot viedtālruni.
Lai noskaidrotu svētku apgaismojuma patēriņu,
jāzina virtenes jauda (vatos) un darbības laiks. Piemēram, LED virtene ar jaudu 9,6 W diennakts laikā patērēs 0,23 kWh. Mēneša laikā (30 dienās) tā patērēs aptuveni 2,592 kWh, kas ir līdzvērtīgi četrām veļas mazgāšanas reizēm.
Rotājot āra teritoriju,
piemēram, mājas fasādi vai dārza eglīti, jāizvēlas virtenes ar aizsardzības klasi IP44 vai augstāku, kas nodrošina izturību pret mitrumu un mainīgiem laika apstākļiem. Tāpat jālieto pagarinātāji, kas paredzēti lietošanai ārpus telpām.
Drošības pamatprincipi
Uzstādot svētku virtenes, pārliecinieties, ka nav vizuālu bojājumu vados vai barošanas blokā. Izdegušas LED spuldzītes neietekmēs visas virtenes darbību, jo tās ir savienotas paralēli, atšķirībā no vecajām kvēlspuldžu virtenēm, kur vienas spuldzītes izdegšana apturēja visu ķēdi.