Sastāva ziņā turku zirņi (Turcijas zirņi, auna zirņi, garbanzo pupas, krokotie zirņi) ir augstvērtīgākie pākšaugi pasaulē, tāpēc par turku zirņiem var droši teikt – tie ir nevis veselīgi, bet pat ārstnieciski. Regulāri lietojot uzturā turku zirņus, normalizējas holesterīna līmenis, samazinās cukura līmenis asinīs, uzlabojas dzelzs rādītāji organismā un cilvēks jūtas enerģiskāks.
Vērtīgās olbaltumvielas
Turku zirņos esošo olbaltumvielu sastāvs ir nedaudz līdzīgs dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielām (tāds pats aminoskābju sastāvs optimālās proporcijās), tāpēc šos pākšaugus ļoti iecienījuši veģetārieši. Zirņos ir A, B,, B2, B6 un C vitamīns, dzelzs, mangāns (viena tase turku zirņu satur 85% dienā nepieciešamās mangāna devas), selēns (salīdzinājumā ar citiem pākšaugiem turku zirņos ir visvairāk selēna), nepiesātinātās taukskābes, kā arī citi vērtīgi mikroelementi un minerāli.
Turku zirņi ir lielisks proteīna avots. Tajos esošie saponīni palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs, pasargā no osteoporozes un samazina menopauzes izraisītos karstuma viļņus. Tāpēc sievietēm menstruāciju laikā, kā arī pēc menopauzes uzturā jāiekļauj vairāk turku zirņu, tāpat arī barojot bērnu ar krūti. Turku zirņu sastāvā esošās šķiedrvielas palīdz nodrošināt organismam enerģiju un sāta sajūtu uz ilgu laiku, turklāt satur maz kaloriju (1 tase turku zirņu satur apmēram 270 kalorijas). Līdz ar to šie pākšaugi ir lielisks produkts tiem, kas tievē un vēlas nomest lieko svaru, kā arī kopumā grib uzlabot savu veselības stāvokli un gūt no ēdiena pašu nepieciešamāko - enerģiju! Tāpat turku zirņi jāgatavo arī mūsu strauji augošajiem bērniem, lai viņiem nepietrūktu enerģijas.
Šodien labi pazīstamais produkts humoss (pasta) tiek gatavots no sablendētiem turku zirņiem, sezama pastas, ķiplokiem, citrona un citām sastāvdaļām.
Ir divu veidu turku zirņi, kas nedaudz atšķiras arī pēc garšas: kabuli ir gaišāki - bēškrāsā, ir daudz lielāki un gludāki par desi (brūnie turku zirņi).
Oriģinālā turku zirņu izcelsme ir no vidusaustrumiem. Mūsdienās turku zirņus pārsvarā piegādā no Indijas, Pakistānas, Turcijas, Etiopijas un Meksikas. Latvijā ieved atšķirīgas kvalitātes baltos turku zirņus. Mazie, nevienādie un gludie zirņi garšo pavisam citādi, tiem nav patīkamās saldenās garšas, kāda ir īstajiem, lielajiem, krokotajiem zirņiem. Tirgū lielākoties var iegādāties mazvērtīgākus zirņus, kuru garša līdzinās vietējiem šķeltajiem zirnīšiem. Kvalitatīvi kabuli zirņi ir, piemēram, zīmoliem “Risenta”, “Davert”.
Desi turku zirņi ir brūni, mazāki, tie jāmērcē vismaz 12-14 stundu un jāvāra pusotru stundu, savukārt kabuli pietiek ar astoņu stundu ilgu mērcēšanu, un kvalitatīvi kabuli izvārās 45-60 minūšu laikā. Brūnie turku zirņi mazliet līdzinās mūsu pelēkajiem zirņiem, tikai ir saldāki.