„Lai Jūsu ēdiens ir Jūsu zāles, un Jūsu zāles – Jūsu ēdiens.” (Hipokrāts, apm. 460 – 370 p.m.ē.)
Spirulīnu izmanto imunitātes paaugstināšanai, kā arī arī aptaukošanās ārstēšanai, jo tās sastāvā esošās aminoskābes iedarbojas uz galvas smadzeņu hormonu metabolismu, samazinot bada sajūtu, normalizējot vielmaiņu, bet šķiedrvielas stimulē zarnu trakta darbību.
Spirulīna (lat. spirulina platensis) - uzturvielu zelta avots ir viena no pasaules vecākajām aļģēm, kas mīt uz zemeslodes jau 3,6 miljardus gadus. Spirulīnā ir koncentrētas daudzas mūsu organismam būtiskas barības vielas.
Spirulīna satur 18 no 22 aminoskābēm, kuras ir nepieciešamas mūsu organismam ik dienas, tostarp - 9 neaizstājamās.
Spirulīna satur apmēram 60-70% pilnvērtīgo olbaltumvielu (proteīnu), kas ir daudz vairāk kā jebkurā gaļas produktā, pākšaugos vai lēcās (piemēram, olās proteīna saturs ir apmēram 47%, liellopu gaļā – 18-21%, sojas pulverī – 37%). Turklāt Spirulīnā esošais proteīns ir organismam viegli pārstrādājamā formā, kas nozīmē tūlītēju uzsūkšanos bez liekas piepūles. Olbaltumvielas cilvēka organismam svarīgākais celtniecības materiāls, kas nepieciešams jaunu šūnu un audu veidošanai, ieskaitot muskuļus, asinis, ādu, nagus, matus un iekšējos orgānus.
Spirulīna satur neaizvietojamās taukskābes - Omega-3 un Omega-6. Mūsdienās ir radies priekštats, ka zivs ir labākais omegu avots, bet no kā tad tās ņem pašas zivis?
Spirulīna ir visbagātākais dabiskā beta karotīna avots (beta karotīns piešķir augiem dažādu krāsu pigmentu- ne tikai oranžu!). Beta karotīns tajā ir 10 reizes lielākā koncentrācijā, nekā burkānos. Beta karotīns ir ļoti svarīgs antioksidants. Vairākos pētījumos ir atzīts, ka ar beta karotīnu un A vitamīnu bagāta pārtika samazina vēža saslimšanas risku.
Spirulīna ir vienīgais zināmais produkts, neskaitot mātes pienu, kas ir koncentrēts GLS avots. Gamma linoleīnskābe (GLS) ir neaizvietojamā taukskābe (Omega-6). Koncentrētākais GLA produkts ir mātes piens, jo GLA ir ārkārtīgi būtiska sastāvdaļa mazuļa hormonālajai sistēmai un veselīgai attīstībai.
Spirulīna ir bagāta ar vitamīniem – tajā atrodami gandrīz visi zināmie vitamīni, izņemot vitamīnu D. Pētījumos atklāts, ka vienā gramā Spirulīnas ir tikpat daudz vitamīnu un mikroelementu, cik vienā kilogramā dažādu augļu!
Spirulīna ir bagāta ar vitamīniem (B12, E, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, K1, K2) mums tik nepieciešamajiem mikroelementiem: varu, sudrabu, mangānu, kalciju, magniju, kāliju, nātriju, fosforu, jodu, selēnu u.c. Dzelzs spirulīnā ir 58 reizes vairāk nekā spinātos un 28 reizes vairāk nekā jēlās liellopu aknās.
B grupas vitamīni nepieciešami nervus sistēmas stiprināšanai, ādas un redzes orgānu veselības nodrošināšanai, veicina matu augšanu, normālai aknu un citu orgānu un audu funkciju nodrošināšanai. B grupas vitamīni viegli šķīst ūdenī un ātri izvadās no organisma, tā pēc tie ir jāuzņem katru dienu. Lietojot uzturā Spirulīnu, varat būt pārliecināti, ka ikdienā uzņemsiet B grupas vitamīnus pietiekamā daudzumā.
Spirulīnā esošie polisaharīdi ir viegli absorbējas organismā ar minimālu insulīna piedalīšanos. Tie ātri nodrošina organismu enerģiju bez negatīva efekta uz aizkuņģa dziedzeri.
Spirulīnā atrodamie sulfolipīdi var kavēt vīrusu iekļūšanu cilvēka organisma šūnās, tādējādi novēršot vīrusa infekciju.
Fikocianīns ir vissvarīgākais Spirulīnā esošais pigments. Pētījumi rāda, ka tas ietekmē kaulu smadzenēs esošās cilmes šūnas. Cilmes šūnas ir nepieciešamas gan baltajiem asins ķermenīšiem, kas veido šūnu imūnsistēmu, gan sarkanajiem asins ķermenīšiem, kas apgādā organismu ar skābekli.
Spirulīna satur apmēram 1% hlorofila, kas ir līdz šim viena no lielākajām konstatētajām hlorofila koncentrācijām augos uzreiz pēc Hlorellas (vienšūnu zaļaļģes- ~7.6%), kas organismā savā ziņā pilda „asins pārliešanas” funkciju (jo vairāk hlorofila, jo ātrāk attīrās asinsrite). Hlorofilu dēvē arī par „zaļajām asinīm”, jo tā molekulārā struktūra ir identiska mūsu asiņu sarkanā pigmenta struktūrai.
Spirulīnā ir atrasts liels daudzums karotinoīdu - antioksidanti, kas palīdz neitralizēt kaitīgas vielas organismā, kas rodas ikdienas dzīvē stresa un slodzes laikā, it īpaši tad, kad organisms cīnās ar slimību. Karotinoīdi ir nepieciešami mūsu imūnsistēmai un reproduktīvajai sistēmai.
Nekarsējiet Spirulīnu, jo tas negatīvi ietekmē tā uzturvērtību.
Spirulīnu ir ērti lietot jebkurā dienas laikā; tās sagremošana organismā ilgst apmēram vienu stundu.